Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Minister zdrowia: Czas kwarantanny zostanie skrócony z 14 do 10 dni

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2020 15:59

Minister zdrowia: Czas kwarantanny zostanie skrócony z 14 do 10 dni - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W czwartek w MZ odbyła się konferencja prasowa na temat aktualizacji listy powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że czas kwarantanny zostanie skrócony z 14 do 10 dni. Co więcej do zakończenia izolacji nie będzie wymagany negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. - Mamy na to dowody, m.in. z Norwegii ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego wzrostu ryzyka w stosunku do czternastodniowej kwarantanny - wyjaśnił Niedzielski. - Rezygnujemy też z prowadzenia testów w jej okresie - dodał.

Adam Niedzielski powiedział, że będą także wprowadzone zmiany ws. izolacji. - Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oznacza to, że okres izolacji zostanie skrócony do 10 dni po oczywiście teście, który wykazał wynik pozytywny - wyjaśnił minister zdrowia.

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych Andrzej Horban powiedział, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO resort zdrowia zamierza zrezygnować z prowadzenia testów dla osób bezobjawowych, które kończą kwarantannę i izolację.

- Osoby na kwarantannie przechodzące COVID-19 bezobjawowo będą z niej zwalniane na podstawie braku objawów klinicznych - wyjaśnił Horban.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także