Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ zabiera głos w sprawie przepisów dotyczących pochówków

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2017 08:39

MZ zabiera głos w sprawie przepisów dotyczących pochówków - Obrazek nagłówka
Fot. J. Sielski
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyjaśnienia dotyczące projektu nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci czy rozsypywanie prochów nad morzem - poinformowało biuro prasowe resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że informowaliśmy w Medexpressie, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym pracują nad projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obecnie obowiązujące przepisy regulujące kwestię cmentarzy i chowania zmarłych, pochodzą z ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 912).

Jak zauważa Ministerstwo, od tego czasu nastąpiły intensywne zmiany społeczne, obyczajowe i techniczne, a także zmieniły się uregulowania prawa międzynarodowego m.in. w zakresie międzynarodowego transportu zwłok lub zwalczania chorób zakaźnych. Powoduje to liczne kłopoty wykonawcze i interpretacyjne przy stosowaniu przepisów tej ustawy w sprawach takich, jak kwestia przekazywania zwłok do celów naukowych i dydaktycznych, czy też dopuszczalność innych niż wymienione w tej ustawie, a popularnych na świecie, form pochówku.

- Zwiększyła się mobilność społeczeństwa, także zagraniczna, oraz zaostrzyły się zalecenia dotyczące zwalczania chorób zakaźnych – uzasadnia potrzebę zmian resort zdrowia - Generuje to szereg kłopotów dla obywateli usiłujących sprowadzić zwłoki bliskich z zagranicy. Należy wspomnieć, iż ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych jest napisana zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej lat 50-tych XX wieku i próby tworzenia bądź aktualizowania przepisów wykonawczych na podstawie upoważnień ustawowych w niej zawartych napotykają zarzut niekonstytucyjności. Ustawa ta powiela rozwiązania oraz, w znacznej mierze, język ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyny zgonu (Dz. U. poz. 359, z późn. zm.).

Celem nowelizacji jest stworzenie nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych odzwierciedlającej zmiany w organizacji administracji publicznej i samorządowej, obyczajowości i technice. W projektowanej ustawie określone będą zasady i wymagania, jakim powinny odpowiadać cmentarze, krematoria, kostnice i domy pogrzebowe, zasady postępowania ze zwłokami, szczątkami i popiołami ludzkimi, zasady krajowego i międzynarodowego przewozu zwłok, szczątków lub popiołów ludzkich, krąg osób i podmiotów uprawnionych lub zobowiązanych do pochowania zwłok, szczątków lub popiołów ludzkich oraz zasady przeprowadzania ekshumacji. Założeniem przyjętym przy tworzeniu projektowanej ustawy jest odzwierciedlenie w przepisach prawnych istniejących praktyk pogrzebowych takich jak kolumbaria, łąki pamięci, czy też pogrzeby morskie.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że projekt ustawy, który – zgodnie z zasadami prowadzenia procesu legislacyjnego – będzie musiał przejść przez etap opiniowania przez poszczególne resorty oraz przez konsultacje społeczne. W toku prac legislacyjnych, w tym konsultacji społecznych, projekt może się istotnie zmienić. Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci czy rozsypywanie prochów nad morzem.

Źródło: MZ

Tematy

mz / pochówek

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także