Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NFZ: Komunikat dotyczący rozliczania świadczeń m.in. ws. żywienia dojelitowego w warunkach domowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 marca 2020 14:27

NFZ: Komunikat dotyczący rozliczania świadczeń m.in. ws. żywienia dojelitowego w warunkach domowych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Poniżej zamieszczamy komunikat dotyczący realizacji i rozliczania świadczeń w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie w zakresach:

tlenoterapia domowa

żywienie pozajelitowe w warunkach domowych

żywienie dojelitowe w warunkach domowych

w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 poprzez ograniczanie osobistych kontaktów z pacjentami, Centrala NFZ informuje, że możliwe jest wykonywanie i rozliczanie wymienionych elementów świadczeń, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie w następujący sposób:

w przypadku świadczeń tlenoterapii domowej, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest przesunięcie zarówno badania lekarskiego jak też wizyty domowej pielęgniarki u pacjenta, zaplanowanych na okres 13 - 31 marca, na miesiąc kwiecień. Adnotacja o przesunięciu wizyty powinna znaleźć się w „karcie wizyt”, której wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia Nr 167/2019/DSOZ prezesa NFZ z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie

w przypadku świadczeń żywienia dojelitowego oraz pozajelitowego w warunkach domowych, zaplanowane wcześniej wizyty kontrolne u pacjentów w stanie stabilnym mogą zostać udzielone w formie konsultacji telefonicznych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. Odpowiednia adnotacja o sposobie udzielenia świadczenia powinna znaleźć się w dokumentacji.

Oba ww. rozwiązania dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy zakres niezbędnych czynności do zrealizowania na rzecz pacjenta, nie wymaga osobistej obecności personelu medycznego.

Źródło: NFZ

Podobne artykuły

iStock-1439464786 (1)
29 września 2023
Stanisław Kłęk
Prof. Stanisław Kłęk

Żywienie medyczne to oszczędność dla systemu

3 lutego 2020
Przemysław Matras
30 stycznia 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.