Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
DOBRE PRAKTYKI W SZCZEPIENIACH

Nieodpłatne szczepienia przeciw grypie w aptece stały się faktem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 stycznia 2022 10:12

Nieodpłatne szczepienia przeciw grypie w aptece stały się faktem - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Na mocy ustawy podpisanej przez Prezydenta w dniu 22 listopada 2021 r. do grona zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie dołączyli m.in. farmaceuci. Usługa szczepienia będzie dostępna w wybranych placówkach, będących Aptecznymi Punktami Szczepień.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków podczas briefingu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjął właśnie w aptece, przedstawił najnowsze dane, z których wynika, że w Polsce szczepienia wykonywane są w blisko 1300 aptek, a w ciągu kilkunastu tygodni przeszkoliło się prawie 9000 farmaceutów. Zdaniem wiceprezesa będzie to bardzo dynamicznie rozwijająca się ścieżka do szczepień, gdyż możliwość zaszczepienia się w aptece to forma, która jest przede wszystkim dla pacjentów bardzo łatwa, dostępna i przyjazna.

Ww. zmiany nie byłyby realne, gdyby nie możliwość przeprowadzenia szczepień przeciw COVID-19. To duży krok naprzód w realizacji szczepień masowych, szczególnie w trakcie trwania epidemii. Zgodnie z danymi Naczelnej Rady Aptekarskiej do Narodowego Programu Szczepień włączonych jest blisko 1,3 tys. aptek, które w niespełna 6 miesięcy zaszczepiły przeciw COVID-19 blisko 1 mln pacjentów. Łatwy dostęp do tych placówek i możliwość otrzymania fachowej porady farmaceutycznej podczas realizacji szczepienia to aspekty szczególnie doceniane przez osoby, które decydują się na taki sposób przyjęcia szczepionki, właśnie w aptece.

Jak czytamy na stronie NRA, zgodnie z obowiązującymi od 1 września 2021 r, przepisami, szczepienia przeciw COVID-19 lub grypie mogą być wykonywane w pokoju opieki farmaceutycznej stanowiącym oddzielne pomieszczenie lub w wyodrębnionej ściankami działowymi części izby ekspedycyjnej lub pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym. Apteki zobowiązane są również do przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów poddanych szczepieniu ochronnemu lub opiece farmaceutycznej.

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach powstało w 2017 roku z inicjatywy Instytutu Ochrony Zdrowia, jako platforma ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest kształtowanie merytorycznej dyskusji nt. szczepień ochronnych oraz dotarcie do opinii społecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe.

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Podobne artykuły

iStock-839818280
16 maja 2024
iStock-1246922598
15 maja 2024
Tomkow--WnD
14 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także