Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NIK powraca do wyników kontroli w Instytucie Reumatologii. Dyrektor odpowiada na zarzuty

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 23 marca 2016 10:52

NIK powraca do wyników kontroli w Instytucie Reumatologii. Dyrektor odpowiada na zarzuty - Obrazek nagłówka
Zdj. Instytut Reumatologii
Co na zarzuty NIK odpowiedział szef placówki Piotr Bednarski?

Kontrola NIK, której wyniki można było poznać już we wrześniu 2015 roku dotyczyła wykonania zaleceń pokontrolnych z 2011 r., kiedy miał miejsce poprzedni audyt w placówce przy ul. Spartańskiej. Badano działalność Instytutu pod względem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, realizacji programu naprawy finansów, przekształcenia strukturalnego Instytutu oraz zarządzania majątkiem placówki i realizacji pozostałych wniosków pokontrolnych. Trzy z powyższych elementów oceniono jednoznacznie pozytywnie. Najwyższa Izba Kontroli zastrzeżenia miała jedynie do punktu pierwszego – działalności naukowej Instytutu.

- Faktycznie, zanim zostałem dyrektorem, Instytut Reumatologii od czasów przedostatniej kontroli tj. w roku 2011 odnotował spadek rangi naukowej, włącznie z obniżeniem Instytutowi kategorii naukowej z A do B – mówi Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Dlatego, kiedy objąłem stanowisko dyrektora w listopadzie 2013 r. natychmiast podjąłem działania mające na celu przywrócenie renomy Instytutu, zatrudniłem trzech samodzielnych pracowników naukowych, rokującego badacza z Newcastle University, a w trosce o rozwój naukowy kadry pielęgniarskiej, przyjąłem do pracy pielęgniarkę ze specjalizacją geriatryczną i stopniem doktora. Warto zaznaczyć, że z dniem 1 kwietnia 2016 r. zwiększymy liczbę badaczy na etatach naukowych o 10 osób co da nam w sumie 38 pracowników naukowych. Już teraz mogę powiedzieć, że do końca roku do tego grona dołączy jeszcze kilku naukowców. Za działania związane z rozwojem naukowym odpowiada pani Prof. Iwona Sudoł – Szopińska naukowiec Instytutu, którą powołałem na stanowisko dyrektora ds. Nauki w październiku ubiegłego roku.

Profesor dr hab. n. med. Iwona Sudoł-Szopińska, zastępca dyrektora ds. naukowych potwierdza, że od tego czasu podjęto wiele zadań mających odbudowanie działalności naukowej Instytutu:  zgłoszono 12 projektów naukowych i wspierających naukę, w tym 10 projektów do MNiSW. Nawiązano współpracę międzynarodową z trzema ośrodkami (Department of Radiology University of Wahington, USA oraz International Research Agenda, European League Against Rheumatism (EULAR), EULAR Web Imaging Library Kilchberg, Szwajcaria, Department of Radiology, Bispebjerg and Frederiksberg university Hospital, musculoskeletal division Copenhagen University, Dania) oraz ośrodkami naukowymi w Polsce. Ponadto rozwija się działalność wydawnicza. Czasopismo Instytutu “Reumatologia” znalazło się w PubMed co jest olbrzymim sukcesem. Wydajemy nowy kwartalnik “Reumatologia Geriatria Rehabilitacja”  – dodaje pani profesor. Dodatkowo Instytut jest organizatorem lub współorganizatorem konferencji naukowych. Ostatnia „Perspektywy rozwoju geriatrii i technologii wspierających leczenie i opiekę w Polsce” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Jak wynika z Wystąpienia Pokontrolnego NIK w IR reszta ocen cząstkowych jest pozytywna. Instytut odzyskał płynność finansową. Po raz pierwszy od wielu lat Instytut nie ma zobowiązań wymagalnych, wszystkie rachunku płacone są w terminie. Przekształcenie jednostki w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji również nie spotkało się z zastrzeżeniami kontrolerów, podobnie jak ostatni punkt kontroli: zarządzanie majątkiem Instytutu, zlecenia wykonywanych usług medycznych oraz realizacja pozostałych wniosków pokontrolnych.

Podobne artykuły

Brygida Kwiatkowska
17 maja 2017
Instytut Reumatologii

Światowy Dzień Reumatyzmu

11 października 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.