Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Nowe dane potwierdzają skuteczność szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 listopada 2021 12:34

Nowe dane potwierdzają skuteczność szczepień - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wykres przygotowany przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wykazuje związek między wskaźnikiem szczepień a ilością zgonów w krajach Unii Europejskiej.

Coraz więcej krajów europejskich notuje rekordy ilości zakażeń w czasie aktualnej trwającej IV fali COVID-19. Mimo wielu apeli i akcji promujących szczepienia tylko 65% populacji UE jest w pełni zaszczepiona. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w swoim ostatnim raporcie wykazała ścisły związek między ilością dodatkowych zgonów a wskaźnikiem wyszczepienia w krajach należących do wspólnoty.

Najwyższymi wskaźnikami wyszczepienia mogą pochwalić się Irlandia, Portugalia i Malta – na poziomie powyżej 90%. W tych krajach łącznie odnotowuje się również zaledwie 25 zgonów na milion obywateli, z powodu zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia. Porównując to z ostatnim krajem na liście, czyli Bułgarią, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi zaledwie 29%, a na COVID-19 zmarło 325 osób (na milion osób), można łatwo wyciągnąć wnioski na temat skuteczności szczepionek.

Polska znajduje się na 23 miejscu ze wskaźnikiem na poziomie 62%. Odnotowaliśmy również 49 zgonów na milionową populację w ciągu 14 dni. Jest to piąte miejsce od końca wśród wszystkich krajów europejskich.

ECDC na każdym kroku czas podkreśla rolę szczepionek w walce z koronawirusem i apeluje do krajów o jak największe starania w zwiększaniu wskaźnika szczepień.

- Motywowanie ludzi do stosowania szczepionek jest jeszcze ważniejsze, szczególnie, że zbliżamy się do zimy i sezonu świątecznego, kiedy więcej ludzi będzie podróżować i gromadzić się w pomieszczeniach – powiedziała Andrea Ammon, dyrektor ECDC w ostatnim oświadczeniu - Wciąż jest zbyt wiele osób zagrożonych ciężką infekcją COVID-19, które musimy chronić tak szybko, jak to możliwe. Musimy pilnie skoncentrować się na zamknięciu tej luki w odporności, zaoferować dawki przypominające wszystkim dorosłym i ponownie wprowadzić środki niefarmaceutyczne – zakończyła.

Źródło: ECDC, Komisja Europejska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także