Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nuvaxovid dopuszczony do obrotu w UE w ciągu kilku tygodni?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 listopada 2021 12:53

Nuvaxovid dopuszczony do obrotu w UE w ciągu kilku tygodni? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 o nazwie Nuvaxovid, preparatu opracowanego przez firmę Novavax. Decyzja może zostać podjęta nawet w ciągu kilku tygodni - poinformował dziś regulator UE.

Decyzja nawet w tym roku

Nuvaxovid jest pierwszą szczepionką na bazie białka, która zostanie poddana ocenie przez Europejską Agencję Leków. Organ regulacyjny powiedział w oświadczeniu, że może podjąć decyzję „w ciągu kilku tygodni”, ponieważ już w lutym tego roku rozpoczął przegląd danych z badań klinicznych preparatu.

- Ocena będzie przebiegać w przyspieszonym terminie, a opinia w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu może zostać wydana w ciągu kilku tygodni - jeśli przedłożone dane będą wystarczająco solidne i kompletne, aby wykazać skuteczność, bezpieczeństwo i jakość szczepionki – czytamy w oświadczeniu EMA.

Preparat opracowany przez firmę Novavax dotychczas został dopuszczony do obrotu w dwóch krajach. W ostatnim miesiącu Filipiny oraz Indonezja zatwierdziły awaryjne zastosowanie szczepionki.

- Nuvaxovid, którego skuteczność w badaniach klinicznych wyniosła 89,7%, będzie podawany w dwóch dawkach w odstępie nie krótszym niż 21 dni – powiedział z tej okazji Rolando Enrique Domingo, podsekretarz stanu w filipińskim Ministerstwie Zdrowia.

Pierwszy preparat na bazie białka wirusa

Nuvaxovid jest szczepionką, która zawiera maleńkie cząsteczki wykonane z wersji białka znajdującego się na powierzchni SARS-CoV-2 (białko kolce (S)), które zostało wyprodukowane w laboratorium. Zawiera również „adiuwant”, substancję, która pomaga wzmocnić odpowiedź immunologiczną na zastrzyk.

Szczepionki na bazie białka można przechowywać w normalnej lodówce, co czyni je ciekawą alternatywą dla droższych zastrzyków, które wymagają przechowywania i dystrybucji w dużo chłodniejszych warunkach.

Źródło: Politico, Europejska Agencja Leków

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także