Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Odkryto przyczynę zakrzepicy po szczepionce AstraZeneca?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 grudnia 2021 13:10

Odkryto przyczynę zakrzepicy po szczepionce AstraZeneca? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zespół naukowców z Cardiff opublikował badania, w których wyjaśnia przyczynę zakrzepów krwi, rzadko występujących u pacjentów po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Szczepionka przeciw COVID-19 wyprodukowana przez AstraZeneca była trzecim dopuszczonym przez Europejską Agencję Leków preparatem przeciwko COVID-19. Jednak już na początku pandemii coraz więcej krajów zgłaszało pojedyncze przypadki zakrzepicy u pacjentów, którzy otrzymali zastrzyk leku. Były to bardzo sporadyczne incydenty, jednakże niektóre kraje wycofały się z używania szczepionki.

Zespół naukowców z Cardiff, wspierany przez sam koncern farmaceutyczny, przedstawił raport z badania, które miało na celu wyjaśnienie efektu ubocznego. Jak poinformowała AstraZeneca, najprawdopodobniej udało się znaleźć odpowiedź na to zagadnienie.

- Chociaż badania nie są ostateczne, oferują interesujące spostrzeżenia. AstraZeneca bada sposoby wykorzystania tych wyników w ramach naszych wysiłków na rzecz usunięcia tego niezwykle rzadkiego efektu ubocznego – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka AstraZeneca.

Badania, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, ujawniają, że zakrzepy mogą być związane z wykorzystaniem w szczepionce adenowirusa. Pojawienie się go w organizmie doprowadza do niepożądanej reakcji z białkiem, czynnikiem płytkowym 4.

- Adenowirus ma wyjątkowo negatywną powierzchnię, a czynnik płytkowy czwarty jest wyjątkowo pozytywny i te dwie rzeczy całkiem dobrze do siebie pasują - powiedział Prof. Alan Parker, jeden z naukowców z Cardiff University, powiedział BBC News:

Jak informują naukowcy, powstanie zakrzepicy wymaga serii niefortunnych zdarzeń w organizmie, które mogą wyjaśnić, dlaczego skrzepy są tak rzadkie.

Dr Will Lester, konsultant hematolog z University Hospitals Birmingham NHS Trust, pochwalił „bardzo szczegółowe” badania, mówiąc, że pomagają wyjaśnić „najbardziej prawdopodobny początkowy etap” krzepnięcia.

- Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, w tym czy niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni niż inni i dlaczego zakrzepica (krzepnięcie) występuje najczęściej w żyłach mózgu i wątroby, ale może to nastąpić z czasem i dalszymi badaniami – powiedział Dr Will Lester.

Zespół z Cardiff ma nadzieję, że ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do ulepszenia szczepionek opartych na adenowirusach w przyszłości, aby zmniejszyć ryzyko tych rzadkich zdarzeń.

Źródło: BBC

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także