Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Beata Ambroziewicz

Osoby cierpiące na niewydolność serca czują się osamotnione

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 października 2018 13:54

Osoby cierpiące na niewydolność serca czują się osamotnione - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii zgromadzili się eksperci polskiej kardiologii, przedstawiciele środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom MZ.

Jesteśmy po to, aby pomagać indywidualnym pacjentom. Osoby cierpiące na niewydolność serca powtarzają, że czują się osamotnione - powiedziała Ambroziewicz. Trzeba budować świadomość wśród pacjentów na temat choroby. Tłumaczyła, że w Stanach Zjednoczonych działania profilaktyczne są bardzo popularne i przynoszą efekty. Należy położyć nacisk na profilaktykę. Trzeba się badać - zaznaczyła Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia.

Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom MZ.

- Jesteśmy po to, aby pomagać indywidualnym pacjentom. Osoby cierpiące na niewydolność serca powtarzają, że czują się osamotnieni - powiedziała Ambroziewicz. Trzeba budować świadomość wśród pacjentów na temat choroby. Tłumaczyła, że w Stanach Zjednoczonych działania profilaktyczne są bardzo popularne i przynoszą efekty. Należy położyć nacisk na profilaktykę. Trzeba się badać - zaznaczyła Ambroziewicz.

Edukacja i wsparcie pacjentów zmagających się z chorobami kardiologicznymi jest równie ważna co samo leczenie. Jako koalicja staramy się zapewnić pacjentom odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a także pokazać, że wspólne działania i zaangażowanie przynoszą pozytywne efekty i mogą mieć realny wpływ na kształt systemu służby zdrowia - powiedziała Beata Ambroziewicz, prezes koalicji Serce dla Kardiologii.

Powołana koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pól roku na terenie całego kraju, była organizatorem warsztatów edukacyjnych dla pacjentów oraz ich bliskich. Przedstawiane przez pacjentów opinie, potrzeby i postulaty, w połączeniu z bieżącą wiedzą systemową, pozwoliły na wypracowanie wniosków i rekomendacji w zakresie kardiologii w Polsce, od których realizacji zależeć będzie przyszłość naszych rodzimych pacjentów. Szczególną uwagę poświęcono chorobie niewydolności serca w zakresie której niezbędne są pilne zmiany.

Mimo postępu w leczeniu niewydolności serca w zakresie metod leczenia i ich dostępności, rokowanie jest nadal poważne. Co drugi pacjent umrze w ciągu 5 lat od rozpoznania, 11 proc. pacjentów umiera w 1-szym roku po hospitalizacji. W Polsce 164 osoby umierają każdego dnia z powodu niewydolności serca. Niewydolność serca odpowiada za ok. 30 proc. zgonów zgonów z powodu chorób sercowo- naczyniowych; z tej przyczyny przedwcześnie umiera co siódmy Polak. Należy podkreślić, że do ok. 40 proc. zgonów i mężczyzn i ok. 18 proc. zgonów kobiet dochodzi przed 65 rokiem życia, co wskazuje, że większości z tych zgonów można uniknąć oraz że dotyczy to osób w wieku produkcyjnym.

Koalicja Serce dla Kardiologii podejmuje działania edukacyjne mające uwrażliwić pacjentów na dolegliwości mogące wskazywać na niewydolność serca, a także dialog ze specjalistami z zakresu kardiologii oraz decydentami w obszarze ochrony zdrowia. Dzięki aktywnej działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zwiększenia dostępności do leczenia interwencyjnego odnotowujemy poprawę sytuacji pacjentów kardiologicznych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.