Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pakiet zdrowotny w Sejmie. Podsumowanie

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 18 sierpnia 2023 09:03

Pakiet zdrowotny w Sejmie. Podsumowanie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Uregulowanie kilkunastu zawodów medycznych, darmowe leki dla kolejnych niemal 11,5 mln osób, nowelizacja ustawy refundacyjnej, badania przesiewowe w POZ i sieć Centrów 75+ i zakaz sprzedaży energetyków dzieciom - to najważniejsze zmiany ustawowe, które w czwartek, 17 sierpnia, przyjął Sejm.

W czwartek, 17 sierpnia, w prawdopodobnie przedostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu obecnej kadencji (po raz ostatni posłowie mają stawić się na Wiejskiej 30 sierpnia), posłowie głosowali nad szeregiem ustaw ważnych dla obszaru ochrony zdrowia. Jakich?

Nowela ustawy refundacyjnej: posłowie odrzucili senackie poprawki do ustawy refundacyjnej. Minister zdrowia będzie mógł zdecydować o refundacji leków bez recepty, a nowe listy leków refundowanych będą zmieniać się co trzy, a nie jak obecnie, co dwa miesiące.

Apteka dla aptekarza: tu również posłowie odrzucili poprawki Senatu. Aptekę będzie mógł przejąć tylko farmaceuta prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółka jawna albo partnerska z udziałem farmaceutów posiadających prawo wykonywania zawodu, a także uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku farmacja. Ponadto podmiot przejmujący bądź powiązane z nim inne podmioty będą mogły być wspólnikiem albo partnerem w podmiocie prowadzącym maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

Darmowe leki 65+ i 18-: Sejm nie zgodził się na poprawki Senatu, m.in. na tę, by za bezpłatne dla pacjentów leki płacił budżet państwa (a nie NFZ). Ustawa rozszerza listę darmowych leków na dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia i osoby powyżej 65. roku życia. Regulacja obejmie blisko 7 mln osób 6 do ukończenia 18. roku życia oraz 4 mln 480 tys. osób między 65. a 74. rokiem życia. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało wcześniej, że zmiany wejdą w życie z dniem 1 września 2023 roku. AOTMiT przygotowała już listy leków, które miałyby być finansowane w ramach tego programu, resort zdrowia decyzję powinien w tej sprawie podjąć w ciągu najbliższych dni.

Regulacja niektórych zawodów medycznych: losy ustawy ważyły się do ostatniej chwili i nie było pewne, czy na ostatniej prostej nie zostanie ona wstrzymana. Ostatecznie Sejm uchwalił przepisy - z listy regulowanych zawodów wykreślono techników dentystycznych; nie obejmuje ona też logopedów i częściowo dietetyków. Ustawa wprowadza centralny rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, opisuje obowiązki i prawa dotyczące ustawicznego rozwoju zawodowego oraz odpowiedzialność zawodową osób wykonujących zawód medyczny.

Prezydenckie Centra 75+: zapowiadana od kilku lat, określa cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia. W regulacji wprowadzono nowe rozwiązania, tj.: przesiewową ocenę geriatryczną na poziomie POZ, uruchomienie sieci Centrów Zdrowia 75+ oraz utworzenie nowych oddziałów geriatrycznych.

Zakaz sprzedaży „energetyków”: Regulacja wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia oraz zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach. Chodzi o napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny w ilości powyżej 150 mg na 1 litr. Sejm nie zgodził się, m.in. na propozycję Senatu, by „energetyki” mogły być sprzedawane w szkołach dla dorosłych, policealnych, jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwach. Vacatio legis zakazu sprzedaży napojów energetycznych oraz obowiązku ich oznaczania wyznaczono na 1 lipca 2024 r.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także