Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zawody medyczne w pierwszej dziesiątce najbardziej zaufanych. Jest zmiana na podium

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2024 13:59

Zawody medyczne w pierwszej dziesiątce najbardziej zaufanych. Jest zmiana na podium - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Pielęgniarki znalazły się poza pierwszą trójką zawodów darzonych największym zaufaniem społecznym – wynika z rankingu opublikowanego przez SW Research. Trzecie miejsce na podium przejęli od nich lekarze. Na drugim miejscu, niezmiennie od 2021 roku, pozostają ratownicy medyczni. Awans o jedno miejsce w pierwszej dziesiątce zaliczyli natomiast farmaceuci.

Pozycję lidera rankingu już po raz czwarty obronił zawód strażaka, powtarzając wskaźnik poważania sprzed roku, tj. 84 proc. Tuż za nim, również niezmiennie od czterech lat uplasował się ratownik medyczny z wynikiem 83 proc.

Można powiedzieć, że pielęgniarki i lekarze współdzielą od lat trzecie miejsce na podium. Okazuje się bowiem, że rotują co dwa lata. W latach 2021 i 2023 trzecie miejsce zajął zawód pielęgniarki, a w latach parzystych, 2022 i 2024 – zawód lekarza z wynikiem 76 proc.

„Analogiczny, dwuletni cykl rotacyjny wyłania się powoli w przypadku pary profesora uczelni wyższej i farmaceuty (debiut w roku 2023 r.). W tym roku reprezentant aptekarskiego fachu wyprzedził przedstawiciela świata nauki o 1 punkt procentowy”, czytamy na stronie SW Research.

Żaden z zawodów związanych z ochroną zdrowia nie znalazł się natomiast na równolegle publikowanej liście tych, które poważane są najmniej. W tej kategorii prym wiodą kolejno: minister, ksiądz i pracownik call center.

Badanie wykonywane jest co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Pomiar robiony jest na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca dorosłych Polaków. Lista zawodów obejmuje 40 profesji.

oprac. na podst.: SW Research

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także