Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Hiszpania

Piąta fala, powrót obowiązku noszenia maseczek i decyzje w sprawie szczepionek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lipca 2021 11:42

Piąta fala, powrót obowiązku noszenia maseczek i decyzje w sprawie szczepionek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Hiszpanii już mówi sie o piatej fali pandemii. Ostatnie dane pokazują, że 83 proc. nowych przypadków zakażeń stanowią osoby niezaszczepione. Poinformowała o tym minister zdrowia, Carolina Darias, po posiedzeniu Międzyterytorialnej Rady Narodowego Systemu Zdrowia (CISNS). Według raportu ministerstwa ostatni wzrost zachorowań spowodował, że 14-dniowa skumulowana liczba przypadków koronawirusa na 100 000 mieszkańców wzrosła do 622.

„W ciągu ostatnich pięciu tygodni 5,5 proc. zarejestrowanych infekcji SARS-CoV-2 pojawiło się wśród mieszkańców w pełni zaszczepionych, a 11,4 proc. wśród tych, którzy otrzymali niepełną dawkę”- sprecyzowała Darias. Dodała, że prędkość wzrostu potwierdzonych przypadków spadła w ciągu ostatnich kilku dni, jednak wirus nadal się rozprzestrzenia, co oznacza, że Hiszpania musi kontynuować realizację działań ochronnych.


Darias powiedziała także, że wzrost liczby zakażeń przełożył się na trudną sytuację w szpitalach, w szczególności na oddziałach intensywnej terapii i w znacznym stopniu przygniótł system podstawowej opieki zdrowotnej. Minister powiedziała jednak, że wzrost przyjęć do szpitala, który rośnie w tempie 400 chorych dziennie, jest łagodniejszy, dzięki wprowadzonym szczepieniom, w porównaniu z innymi falami pandemii. Jak wynika z poniedziałkowych analiz, liczba hospitalizacji i przyjęć na OIT nadal przyspiesza. W ciągu ostatnich kilku dni liczba hospitalizacji w Hiszpanii wzrosła o 67 proc. w porównaniu ze wzrostem o 43 proc. tydzień wcześniej. Obecnie 45 proc. łóżek szpitalnych zajmują pacjenci z COVID-19, a 17 proc. znajduje się na OIT-ach.


W czasie posiedzenia Rada omówiła kilka kwestii związanych ze szczepionkami. Pierwsza dotyczyła włączenia do narodowego programu szczepień kolejnych preparatów: Curevac i Novavax. Jak się okazuje, nie będą one dostępne do początku 2022 roku. Druga wiązała się z propozycją podania pojedynczej dawki szczepionki Janssen osobom poniżej 40. roku życia, jeśli wyrażą taką wolę. Sugestię zgłosiły regiony: Walencja, Aragonia, Kastylia i León, Madryt i Galicja. Ministerstwo zdrowia odrzuciło tę sugestię, powołując się na negatywny raport zarządu doradzającego rządowi w sprawie strategii masowych szczepień. Podobnie jak szczepionka Oxford/AstraZeneca, preparat Janssena został powiązany z kilkoma bardzo rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi u młodszych osób i został ograniczony do stosowania wśród osób powyżej 40. roku życia.

Dobrą wiadomością dla Hiszpanii jest to, że kraj ma otrzymać w nadchodzących tygodniach zwiększoną liczbę szczepionek. W tym tygodniu wzrośnie ona do 2,2 miliona, z czego 1,7 miliona to preparaty Pfizer-BioNTech. Największy wzrost dotyczy zasobów szczepionki Moderna, tu spodziewany jest skok z poziomu 414 000 dawek do 913 000 tygodniowo. Rada zgodziła się również na rekompensatę dla regionów, które zaszczepiły osoby niemieszkające na ich terytorium. Mają do nich trafić dodatkowe szczepionki.

Ponad dziewięć milionów osób mieszkających w Hiszpanii już pobrało unijne Cyfrowe Certyfikaty COVID-19, które potwierdzają przyjęcie szczepionki. Darias podkreśliła zalety, jakie ze sobą niesie taki dokument mówiąc, że m.in. 280 000 osób skorzystało już z niego podczas podróży lotniczych.

Jeśli chodzi o domowe testy na koronawirusa, które rząd planuje wprowadzić do sprzedaży w aptekach, minister nalegała, aby pozytywne przypadki zakażeń wykryte za pomocą tej diagnostyki zostały potwierdzone również przez lokalne służby zdrowia. Jednak pytana dalej o to nie była w stanie potwierdzić, czy będzie jakiś konkretny proces weryfikacji tych testów. Koszt testów, które wcześniej nie były dostępne bez recepty, wyniesie od 6 do 10 Euro.

Wzrost nowych zakażeń ożywił debatę publiczną na temat powrotu obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w wolnych przestrzeniach. Od zniesienia tego obostrzenia minął miesiąc, a niektóre regiony Hiszpanii domagają się powrotu do starych zasad. Niższa izba parlamentu, Kongres Deputowanych, ma dziś debatować, czy ratyfikować dekret gabinetu, który zezwala na nienoszenie maseczek na zewnątrz, pod warunkiem, że zostanie zachowany dystans społeczny 1,5 metra. Chociaż istnieją partie, które nie zgadzają się z tym postulatem, premier Pedro Sánchez z Partii Socjalistycznej– której rząd koalicyjny z Unidasem Podemos nie ma większości roboczej – prawdopodobnie znajdzie poparcie, którego potrzebuje. Hiszpański region, Baleary, już zatwierdziły zalecenie noszenia maseczek w miejscach publicznych, gdy mieszkańcy mają kontakt z osobami spoza ich gospodarstwa domowego.

Źródło: El Pais

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także