Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Hiszpania przywraca część ograniczeń zaledwie kilka tygodni po ich zniesieniu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 lipca 2021 10:51

Hiszpania przywraca część ograniczeń zaledwie kilka tygodni po ich zniesieniu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak pokazują oficjalne dane, infekcje koronawirusem w Hiszpanii wzrosły o 32 607 od piątku. W porównaniu z poprzednim weekendem, jest ich o 85 procent więcej. Wariant Delta szybko rozprzestrzenia się wśród młodych niezaszczepionych osób.

Ogólnokrajowy wskaźnik zakażeń obejmujący okres 14 dni wskazywał w poniedziałek na 204 nowe przypadki na 100 000 osób. W porównaniu z wcześniejszymi danymi, liczba ta wzrosła do 640 przypadków wśród osób w wieku 20-29 lat.


Inne kraje europejskie, takie jak Francja i Portugalia, wprowadziły szczepienia dla wszystkich osób dorosłych, podczas gdy Hiszpania koncentruje się na grupach wiekowych. Oznacza to , że większość młodych ludzi nie została jeszcze zaszczepiona. Około 89 procent Hiszpanów w wieku powyżej 40 lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę, w porównaniu z 14 procentami osób w wieku 20-29 lat. W pełni zaszczepionych jest 40 procent z 47 milionów ludzi zamieszkujących Hiszpanię.


„W tej chwili znajdujemy się w delikatnej sytuacji pod względem transmisji, ale przynajmniej nie znajduje to odzwierciedlenia w ciężkich przypadkach” – powiedział na konferencji prasowej koordynator ds. sytuacji kryzysowych w zakresie zdrowia, Fernando Simon. Jak poinformował, obłożenie oddziałów intensywnej opieki medycznej wynosi mniej niż 7 procent. Dodał, że istnieje niebezpieczeństwo, że infekcje wśród młodych ludzi rozprzestrzenią się na wrażliwsze grupy seniorów, na osoby czekające na drugą dawkę szczepionki lub osoby nieszczepione w ogóle.
Zanim infekcje zaczęły rosnąć w połowie czerwca, od kwietnia liczba zarażeń stale spadała, co skłoniło hiszpański rząd do zniesienia wymogu noszenia masek na zewnątrz i złagodzenia innych ograniczeń. Jednak, obserwując wskaźniki zakażeń, kilka regionów, w tym Katalonia i Kantabria, rozważa ponowne nałożenie ograniczeń na imprezy i nocne życie.


Nowe infekcje rozprzestrzeniły się wśród hiszpańskich nastolatków w wyniku wycieczek i imprez z okazji zakończenia roku szkolnego. Tysiące osób zostało zmuszonych do izolacji w całym kraju po wyjazdach studentów na Majorkę. Co najmniej 700 innych osób (wśród studentów) uzyskało wynik pozytywny podczas masowych badań przesiewowych w północnej części Navarry. Władze w tym regionie odnotowują ponad 500 nowych infekcji dziennie. Tam już podjęto decyzję, że bary i kluby nocne będą zamykane o 1 w nocy zamiast o 3 nad ranem. Życie nocne zostanie całkowicie zamknięte w co najmniej 16 miastach w północnej Kantabrii, która jest liderem pod względem liczby infekcji w kraju.

Źródło: CTV News/Reuters

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.