Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Piotr Radziszewski: musimy mieć dostęp do tych nowoczesnych terapii

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 21 lutego 2015 07:00

Piotr Radziszewski: musimy mieć dostęp do tych nowoczesnych terapii - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Rak prostaty stał się chorobą przewlekłą. Rozmawiamy o tym z prof. Piotrem Radziszewskim z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpital Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie.

Rak prostaty stał się chorobą przewlekłą. Dzięki nowoczesnemu leczeniu. Rozmawiamy o tym z prof. Piotrem Radziszewskim z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpital Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie. 

Jakie problemy urologiczne mężczyzn stanowią obecnie największy problem medyczny? 

Na chwilę obecną myślę, że największymi problemami urologicznymi są: rak pęcherza, gruczołu krokowego i, paradoksalnie, zespoły metaboliczne związane z niedoborem testosteronu. To powoduje nadumieralność mężczyzn z przyczyn kardiologicznych, ale i neurologicznych. Dlatego urolog jako lekarz pierwszego kontaktu jest ważny dla mężczyzny, bo ma szansę wychwycić te zmiany, zanim staną się aktywne klinicznie. To pozornie nie jest związane z urologią. Mówimy dziś o medycynie urologicznej by pokazać, że to nie tylko chirurgia ale całościowe holistyczne podejście do mężczyzny, którego możemy prowadzić od wieku dojrzałego do późnej starości w dobrym zdrowiu. Tylko, by to się zadziało trzeba dobrych programów profilaktycznych oraz dostępu do odpowiednich technologii medycznych.

Właśnie, dostęp do terapii. Często mężczyźni z problemami urologicznymi stowarzyszeni w różnych organizacjach pacjenckich alarmują mówiąc, że dostęp do tych nowoczesnych terapii w Polsce jest bardzo ograniczony.

Jest, niestety, ograniczony, bo każda nowa terapia jest drogą. O tym musimy wiedzieć. Ale, to że jest drogą nie oznacza, że jest nieopłacalną. Kiedy popatrzymy się na pieniądze, które wydajemy w danej jednostce czasu, to dużo. Ale, to nam daje bardzo duży zysk na przyszłość, bo ten mężczyzna nie jest niepełnosprawny, nie wymaga opieki. Jest w stanie sam o siebie zadbać i pędzić aktywne życie zawodowe. Obserwujemy to w wielu krajach świata. Takim przykładem jest rak prostaty. Z choroby ostrej, śmiertelnej, nawet w bardzo zaawansowanym stadium stał się chorobą przewlekłą.  My umiemy opanować go i sprawić by pacjent z tym nowotworem prostaty funkcjonował. Mamy tego najlepsze przykłady wśród wielu ludzi z pierwszych stron gazet. Tylko, aby tak się zadziało, musimy mieć  dostęp do tych nowoczesnych terapii, z którymi w Polsce niekiedy jest problem.

Ważna też jest współpraca urologa i onkologa?

Oczywiście, że tak. Współpraca urologa z onkologiem musi istnieć. Urolog z definicji jest onkologiem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

20240109_075629
28 listopada 2024
iStock-1197001731
20 listopada 2024
mastalerz-migas2
21 października 2024
Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024