Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Polska na 16. miejscu w świecie pod względem liczby zgonów covidowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 marca 2022 11:34

Polska na 16. miejscu w świecie pod względem liczby zgonów covidowych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Za kilka dni Polska dołączy do grona kilkunastu państw na świecie, w których wskaźnik zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców przekracza 3 tysiące.

Stan na 11 marca to 2999, a jak przewidują eksperci, jeszcze przez minimum dwa, trzy tygodnie będziemy notować trzycyfrowe liczby zgonów. Najwyższy wskaźnik zgonów z powodu COVID-19 odnotowuje Peru (ponad 6,2 tysiąca), a z krajów europejskich – Bułgaria (ponad 5,2 tysiąca).

Średnia siedmiodniowa dobowej liczby zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców to w tej chwili 3,99 – i Polska zdecydowanie nie jest w czołówce statystyki. Gorsza sytuacja panuje w krajach bałkańskich (Bułgaria – niemal 6,5). Na Węgrzech wskaźnik to ponad 5,8. Na Łotwie – 7,5 a w Danii – niemal 9 (!). Dania, jeden z najlepiej w Europie zaszczepionych krajów, zniosła – w szczycie fali zakażeń Omikronem – praktycznie wszystkie obostrzenia i wskaźnik zgonów z niespełna 3 zaczął się praktycznie nieustannie piąć, by po dwóch miesiącach się potroić. W Polsce w połowie stycznia liczba zgonów już spadała, ale ciągle, w porównaniu z większością krajów Zachodniej Europy, pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie.

Trzeba również pamiętać, że Polska w porównaniu z innymi krajami przeprowadza bardzo niewiele testów – średnia siedmiodniowa w tej chwili to 1,75 testu w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (w szczycie piątej fali było to nieco ponad 4 testy). Utrzymujemy ciągle bardzo wysoki odsetek pozytywnych testów (ponad 17,5 procent). Pod względem liczby testów w przeliczeniu na milion mieszkańców od początku pandemii zajmujemy 96. miejsce w świecie. Eksperci podkreślają, że z powodu niedoszacowania liczby zgonów w drugiej i trzeciej fali COVID-19 powinniśmy ich oficjalną liczbę (ponad 112 tysięcy) mnożyć przynajmniej przez 1,5-1,8.

W tej chwili wielką niewiadomą są zakażenia wśród uchodźców – co prawda obywatele Ukrainy mogą się bezpłatnie testować, ale nie ma w tej sprawie żadnych systemowych rozwiązań (na przykład obowiązkowych testów antygenowych w miejscach, w których przebywają ich setki albo tysiące, jak punkty noclegowe). To, zdaniem ekspertów, nawet jeśli nie zagraża wybuchem kolejnej fali, może utrzymywać stosunkowo wysoki poziom zakażeń, ale też opóźniać wygaszenie fali zgonów przez wiele tygodni.

Dane: ourworldindata.org, worldometers.info

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także