Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prezes NFZ odwołany. Kto go zastąpi?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 marca 2016 12:05

Prezes NFZ odwołany. Kto go zastąpi? - Obrazek nagłówka
Tadeusz Jędrzejczyk traci stanowisko! Ministerstwo Zdrowia potwierdza.

Powodem odwołania Tadeusza Jędrzejczyka ma być utrata zaufania. O szczegółach Ministerstwo Zdrowia nie chce informować - potwierdziła Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Wniosek ministra zdrowia pozytywnie zaopiniowała Rada Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowym prezesem najprawdopodobniej będzie Andrzej Jacyna. 

Tadeusz Jędrzejczyk na stanowisko prezesa NFZ został powołany przez poprzedni rząd. Kandydatura Jędrzejczyka została jednogłośnie zaakceptowana przez Radę NFZ i przedstawiona Donaldowi Tuskowi przez ministra Bartosza Arłukowicza. 

Tadeusz Jędrzejczyk od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. Wcześniej był wicedyrektorem ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i zastępcą dyrektora naczelnego ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jędrzejczyk jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, ma specjalizację z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego.

Typowany na następcę Tadeusza Jędrzejczyka Andrzej Jacyna wcześniej został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw medycznych. Jacyna jest lekarzem - anestezjologiem, absolwentem Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku. Ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Po reformie ubezpieczeń zdrowotnych był dyrektorem Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych (1999-2001), a następnie dyrektorem Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Od maja 2005 do marca 2008 r. był dyrektorem Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało likwidację NFZ.

- To nie chodzi o likwidację instytucji, której nikt nie lubi - mówił w TVP 1 Konstanty Radziwiłł. W takim razie o co chodzi?

Czy PiS zamierza zlikwidować NFZ, tak jak zapowiadał w kampanii wyborczej? Jak powiedział w programie "Polityka przy kawie" Konstanty Radziwiłł, chodzi raczej o zmianę systemu ubezpieczeniowego. - W tej chwili NFZ kontroluje zarządzanie składkami zdrowotnymi, co w praktyce oznacza, że ok. 2,5 mln obywateli Polski nie jest ubezpieczonych, a tym samym nie są oni uprawnieni do korzystania z państwowej opieki lekarskiej - powiedział minister zdrowia w programie "Polityka przy kawie".

Zmiana ma polegać na tym, że wszystkie osoby będą uprawnione do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Radziwiłł przypomniał, że Konstytucja zapewnia Polakom dostęp do darmowej opieki finansowanej ze środków publicznych. Jednocześnie Radziwiłł zapowiedział, że pierwszym obszarem, który zostanie wyłączony z NFZ będzie POZ. - Tak, żeby każdy człowiek mógł bez obawy iść do lekarza rodzinnego, żeby nie musiał za to zapłacić - powiedział Radziwiłł. 

Zgodnie z zapowiedziami likwidacja NFZ - najwcześniej w 2018 r.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także