Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Prof. Jarosław Pinkas: Główny problem zdrowia publicznego to złe wybory zdrowotne

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 września 2023 10:40

Rozmowa z prof. Jarosławem Pinkasem, dyrektorem Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzona podczas konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Polskie Zdrowie 2.0. Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027”.

Dziś rozmawiamy o rekomendacjach strategicznych na lata 2023 2027 w kontekście zdrowia publicznego. Jakie są najważniejsze wyzwania na lata 2023-2027 w kontekście zdrowia publicznego? Z jakimi zagrożeniami się mierzymy?

Jest ich sporo. Jesteśmy ciągle narażeni na różnego typu zagrożenia. One się pojawiają, czasami znikają, ale niestety jest ich więcej, niż do tej pory. Jest to głównie związane z tym, że docierają do nas różnego typu informacje, które są generowane także przez internet. Brakuje zaufania do autorytetów. Stąd też istotna rola influencerów, niestety czasem także w mieszaniu nam w głowach.

Główny problem zdrowia publicznego to są dobre wybory zdrowotne. To jest umiejętność znalezienia w gąszczu informacji tych informacji, które są dla nas dobre, które są sprawdzone, które są oparte na wiarygodnych danych na dowodach. świat się bardzo zmienia, a zagrożenia powstają w bardzo różnych miejscach. Na przykład w tej chwili mamy wielkie zagrożenie, które pojawia się w Stanach Zjednoczonych. To jest fentanyl, bardzo tani i powszechnie dostępny narkotyk, który się także niestety wapuje, bardzo popularny wśród młodzieży. Trzeba nad tym zapanować, żeby to się do Polski nie przedostało. Pewnie już jest, ale jeżeli będziemy o tym mówić, jeżeli będziemy pryncypialni, to nie dotrze to do nas w takiej skali. Dochodzą też kwestie relatywizacji pewnych zdarzeń. To są chociażby e-papierosy, które jak większość niestety twierdzi, są zupełnie nieszkodliwe. Mamy zupełnie inną wiedzę. Jest to coś, co po pierwsze uzależnia, po drugie powoduje także zespoły chorobowe, związane chociażby z niewydolnością płuc. To są niestety silne uzależnienia.

Kiedyś, żeby coś napisać, trzeba było się pochylić nad projektem, dać tekst do redakcji i dopiero ktoś to publikował. W tej chwili to, co rodzi się nam w głowach może być w ciągu kilku sekund wystukane w internecie. To jest prawdziwy wirus. To jest wirus, który nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tylko drogą powietrzną. Jest to czasami groźniejsze od bardzo wielu różnych innych wirusów, które nas dotykają i oczywiście trzeba znaleźć na to szczepionkę. Wszyscy nad tym pracują. Ta szczepionka nie jest łatwa do stworzenia, dlatego, że są ci, którzy żyją z tego, żeby siać dezinformację, żeby żyć z informacji nieprawdziwych monetyzują to często, oferując nam różnego typu działania, które nie są oparte na wiedzy, a są oparte wyłącznie na tym, żeby oni z tego coś mieli. Jesteśmy poddani zwyczajnej wojnie hybrydowej.

Bardzo dużym wyzwaniem jest z pewnością wychowanie zdrowego społeczeństwa. A przeszkody to: po pierwsze niska aktywność fizyczna po drugie epidemia otyłości wśród dzieci i młodzieży,po trzecie – młodzież sięga po używki…

To są ogromne bolączki. One niestety dotyczą całego świata. Po okresie pandemii mamy wielkie problemy, chociażby z otyłością. Mamy też ogromne problemy z używkami, jest ich coraz więcej. Niestety mamy także problemy z narastającymi ruchami, które kwestionują szczepienia ochronne. Rozwiązanie jest takie, żebyśmy się nauczyli dobrze wybierać, żeby nasze kompetencje zdrowotne były kształtowane już od dziecka przy rodzinnym stole, ale także później w pryncypialny sposób przez szkołę. Oczywiście nie jestem za tym, żeby cenzurować internet, ale za tym, żeby tam się pojawiły treści sprawdzane i żeby można było w jakiejś mierze dyskryminować to, co jest niebezpieczne.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także