Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Leczenie poza Polską. NFZ ujawnia dane

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 4 czerwca 2024 08:42

Leczenie poza Polską. NFZ ujawnia dane - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Wejście Polski do Unii Europejskiej (UE) otworzyło możliwość leczenia poza granicami kraju. Prawo do skorzystania z planowanego leczenia poza Polską przysługuje za zgodą instytucji kraju ubezpieczenia. W Polsce jest nią Narodowy Fundusz Zdrowia.

W całej Wspólnocie w 2022 r. wydano łącznie ponad 24 tys. dokumentów, które były podstawą do leczenia planowanego. W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 126 zgód na leczenie poza granicami kraju. Najdroższe leczenie naszego pacjenta w UE w 2023 r. kosztowało 740 tys. zł.

Leczenie planowe za granicą? Kiedy można skorzystać?

Chodzi np. o sytuację, w której świadczenie jest gwarantowane w danym państwie, ale czas oczekiwania na jego udzielenie jest zbyt długi w stosunku do stanu zdrowia pacjenta. Ponadto w Polsce istnieje możliwość uzyskania zgody na leczenie planowane również w sytuacji, gdy świadczenie jest gwarantowane, ale nie ma możliwości jego wykonania w naszym kraju. Taka zgoda może dotyczyć też leczenia poza Unią Europejską.

Podstawą udzielenia świadczeń planowanych zgodnie z przepisami o koordynacji był dokument E112, a następnie od 2010 r. jest dokument S2. Dotyczą one leczenia planowego w innym państwie członkowskim UE. Według raportu o Transgranicznej opiece zdrowotnej w Unii Europejskiej, w 2022 r. w całej Unii łącznie wydano ponad 24 tys. dokumentów S2. Jeden taki dokument może być podstawą do rozliczenia kilku etapów leczenia.

NFZ podaje dane

Dotychczas Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 2087 dokumentów E112/S2.

W 2023 r. NFZ wydał 126 zgód na leczenie poza Polską.

W 2023 r. do Centrali NFZ wpłynęło łącznie 160 wniosków o leczenie poza granicami kraju i pokrycie kosztów transportu. Procedowano też 42 wnioski z 2022 r. W tych 202 sprawach, 55 dotyczyło dzieci. Łącznie w 2023 r. NFZ wydał 126 zgód na leczenie planowe za granicą (w UE i poza Wspólnotą).

CZY WIESZ, ŻE...

W 2023 r. za leczenie kardiochirurgiczne rocznego dziecka w USA, NFZ zapłacił ok. 6,5 mln zł. Natomiast w przypadku leczenia w Unii Europejskiej Fundusz zapłacił ok. 740 tys. zł za leczenie dorosłego pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej.

Źródło: NFZ

Tematy

Unia Europejska / NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.