Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt zmian w planie finansowym NFZ jest już w Sejmie. Jak zostaną podzielone pieniądze?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 maja 2019 08:02

Projekt zmian w planie finansowym NFZ jest już w Sejmie. Jak zostaną podzielone pieniądze?  - Obrazek nagłówka
Pixabay
W czwartek zajmie się nim Komisja Zdrowia, w przyszłym tygodniu – Komisja Finansów Publicznych. Projekt przewiduje zwiększenie przychodów NFZ i kosztów świadczeń o nieco ponad 4 mld zł.

Skąd pochodzą dodatkowe pieniądze, ponad 4,1 mld zł, które zasilą budżet Funduszu? To dodatkowa, nieplanowana pierwotnie składka zdrowotna – przede wszystkim z ZUS, który przekaże do NFZ ok. 4 mld zł (w tym 970 mln zł z tytułu wypłaconej emerytom i rencistom „trzynastki”). 116 mln zł do Funduszu przekaże KRUS. W tych kwotach uwzględniono składkę do końca 2019 roku – a więc zarówno kwoty, które do NFZ już wpłynęły, jak i prognozowany przyrost ponad pierwotną prognozę. To może oznaczać, że jesienią nie będzie tradycyjnej już większej nowelizacji planu finansowego, dzięki której w końcówce roku do placówek trafiały dodatkowe środki. Zwłaszcza że jak usłyszeli na wtorkowym posiedzeniu podzespołu Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych, w tym roku raczej nie można liczyć na dodatkowe środki z budżetu państwa. Między innymi dlatego, że przyrost składki zdrowotnej z nawiązką pozwala realizować zapisy ustawy 6 proc. PKB na zdrowie.

Jak zostaną podzielone pieniądze? Na lecznictwo zamknięte NFZ przeznaczy połowę środków, czyli ponad 2 mld zł (4,6 proc. wzrostu). AOS dostanie 175,6 mln zł więcej (wzrost o 3,6 proc., ale część opieki specjalistycznej finansowana jest w tej chwili w dziale szpitali). Najwięcej na zmianach skorzysta POZ, gdzie trafi dodatkowo miliard złotych, co oznacza wzrost o blisko 9,4 proc.

Placówki świadczące opiekę długoterminową dostaną dodatkowe 128 mln zł, co oznacza wzrost finansowania o ponad 7 proc. O ponad 5 proc. wzrosną wydatki na rehabilitację oraz na opiekę paliatywną i hospicja. Wydatki na psychiatrię wzrosną o 3,9 proc. Nie przewidziano większych wydatków m.in. na stomatologię.

Dodatkowe 4 mld zł, jak mówił na posiedzeniu podzespołu RDS wiceminister Sławomir Gadomski, pozwoli placówkom zdrowotnym zrealizować m.in. podwyżki dla personelu medycznego. W najbliższy poniedziałek Zespół Trójstronny ma dyskutować m.in. o odmrożeniu kwoty bazowej w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników wykonujących zawody medyczne.

Minister zdrowia, zapowiadając w piątek nowelizację planu finansowego Funduszu mówił również, że pieniądze zostaną przeznaczone zarówno na wzrost wycen jak i skrócenie kolejek do świadczeń.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także