Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Sejm

Radziwiłł: Jest źle, potrzeba zmian

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 marca 2017 10:20

Radziwiłł: Jest źle, potrzeba zmian - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o sieci szpitali.

W Sejmie odbyło się posiedzenie dotyczące sieci szpitali. Ustawę zaprezentował Konstanty Radziwiłł. Jak mówił, wreszcie nastąpią zmiany, dzięki którym umowy będą kontraktowane, a nie aneksowane. - Dzięki ustawie o sieci szpitali zakończymy etap niepewności szpital - mówił Radziwiłł.

- Jest źle, dlatego potrzebne są zmiany - tłumaczył minister.

Jednocześnie Radziwiłł wyjaśnił, że w ustawie zostaną wprowadzone zmiany dotyczące ryczałtowego rozliczania świadczeń. Jakie świadczenia nie będą rozliczane ryczałtowo? M.in. endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, świadczenia kardiologiczne i ortopedyczne, świadczenia wykonywane w ramach karty DiLO, chemioterapia, radioterapia, diagnostyka obrazowa, rezonans magnetyczny, przeszczepy narządów, wszczepienia implantów ślimakowych.

Wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością szpitala. - O wysokości kwoty ryczałtu będą decydowały parametry jakościowe. Planujemy przedstawić ustawę o jakości świadczeń. Sieć szpitali ma zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości kompleksowej opieki zdrowotnej - powiedział Konstanty Radziwiłł podczas pierwszego czytania ustawy.

Uwagi Biura Analiz Sejmowych do projektu ustawy przedstawił przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Biuro Analiz Sejmowych zarzuca, że ustawa nie jest poparta analizą skutków - powiedział Arłukowicz.

Z kolei Tomasz Latos z PiS mówił, że dzięki tej ustawie zakończy się etap aneksowania świadczeń w nieskończoność. - Szpitale, które znajdą się poza siecią nadal będą mogły brać udział w procedurach konkursowych - powiedział Tomasz Latos wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Posłanka Beata Małecka-Libera pytała o szpitale monospecjalistyczne, które znajdą się poza siecią. - Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci w Polsce. Ale większość świadczeń wykonują szpitale monospecjalistyczne, głównie prywatne. Co z ich przyszłością? - pytała Libera-Małecka. 

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonuje, że potrzebny jest pilotaż ustawy. - Dziś wszyscy marzą, żeby znaleźć się w sieci szpitali. Ale nawet ci, których marzenia się spełnią nie będą mieli gwarancji, że będą mieli pewności finansowania świadczeń na wszystkie oddziały. Czy nie rozważał Pan wprowadzenia pilotażu np. w woj. podkarpackim? Bo niestety ta ustawa zmierza do karczowania szpitali w Polsce, tak jak wykarczowaliście drzewa - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Elżbieta Radziszewska z PO pytała, które szpital znajdą się poza siecią. - Albo jasno przedstawcie, że nie zrobiliście analizy, które szpitale wypadną z sieci - powiedziała posłanka PO.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że projekt wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 91% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w tych postępowaniach.  Celem wprowadzenia sieci szpitali jest poprawa opieki nad pacjentami. Szpital, który znajdzie się w sieci, będzie musiał zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, lecz także rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Dzięki temu pacjenci, którzy najbardziej potrzebują konsultacji specjalisty, będą mieli zapewnioną poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji – bez konieczności zapisywania się do kolejki.

Szpital należący do sieci oprócz izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w swojej strukturze będzie posiadał także przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób skróci się czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć.

Podobne artykuły

416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
11 kwietnia 2024
iStock-964754892
21 lutego 2024
iStock-964754892
12 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.