Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Przegląd prasy

Rodzinni przeciwni poradniom w szpitalach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2017 09:02

Rodzinni przeciwni poradniom w szpitalach - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Dziś w przeglądzie prasy między innymi o poradniach przyszpitalnych, solariach dla dzieci, nowoczesnych terapiach na raka prostaty i pracach nad zdrowiem psychicznym.

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego stoją na stanowisku, iż ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej powinna oddzielić poradnie internistyczne i pediatryczne od struktury szpitali. Ich zdaniem takie rozwiązanie powoduje odpływ pacjentów z przyszpitalnych poradni POZ do lekarzy specjalistów, a tym samym zwiększa koszt leczenia.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Dermatolodzy zauważają, że ustawowy zakaz korzystania z łóżek opalających dla dzieci, powinien zawierać wyjątki. Chodzi przede wszystkim o dzieci cierpiące na bielactwo i inne przewlekłe choroby skóry, w których metody fotochemoterapii mogą przynieść pozytywne wyniki terapeutyczne. 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Eksperci zauważają, że w Polsce większość nowoczesnych terapii raka prostaty, takich jak hormonoterapia, nie jest dostępna co bezpośrednio przekłada się na długość życia pacjentów. Szacuje się, że w Polsce na raka prostaty choruje ok. 15 tys. osób, z czego 5 lat w chorobie przeżywa tylko 70 proc. z nich. W Stanach odsetek ten wynosi 100 proc.. Za tę różnicę odpowiedzialny jest brak dostępności do nowoczesnych terapii w naszym kraju. 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Cukrzycę typu 2 powinni na wczesnym etapie diagnozować i leczyć lekarze rodzinni – na takim stanowisku eksperci. W Polsce jest zbyt mało diabetologów aby mogli poradzić sobie z postępującą epidemią cukrzycy, a leczenie powikłań niesie za sobą wysokie koszty. Dlatego cukrzyca powinna być leczona na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Zdaniem ekspertów, dużym ułatwieniem byłoby wprowadzenie refundacji analogów insulin długodziałających na wczesnym etapie leczenia, co mogłoby zapobiec wystąpieniu powikłań. 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Dane nawet 50 tys. osób mogły zostać upublicznione w wyniku wycieku informacji zawartych na serwerze Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole. Wśród niezabezpieczonych danych były m.in. imiona i nazwiska pacjentów, numery PESEL, statusy ubezpieczenia, grupy krwi, a nawet informacje na temat dzieci i chorób zakaźnych, które przeszły. Upublicznione zostały także dane ponad 600 pracowników szpitala. Sprawę bada GIODO.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

Ministerstwo zdrowia zdecydowało o nowej organizacji i zasadach finansowania opieki psychiatrycznej. Ma być ona realizowana blisko pacjenta, a nie w szpitalu. Ma być ona finansowana globalnym budżetem dla placówek za opiekę nad daną populacją.  

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

20 czerwca rusza w Kanadzie kampania Open Pharma, zainicjowana przez grupę lekarzy, na czele której stoi dr. Andrew Boozary. Inicjatywa jest długo oczekiwaną realizacja postulatów Canadian Medical Association i wiąże się z publicznym ujawnieniem finansowych korzyści w relacjach między firmami farmaceutycznymi a lekarzami. Prezes GSK w Kanadzie, Paul Lirette, skrytykował pomysł za jego powierzchowność. Ujawnione dane mają dotyczyć tylko trzech kategorii: wynagrodzenia dla klinicystów, dla organizacji prozdrowotnych i koszty wyjazdów na międzynarodowe spotkania/konferencje.

Źródło: www.thestar.com/news/canada/2017/06/09/open-pharma-wants-public-to-know-ties-between-mds-and-pharmaceutical-industry.html

 

Obserwatorzy zgodnie twierdzą, że firmy Sanofi i GlaxoSmithKlein mają szansę w nadchodzących latach stać się liderami w produkcji i rozwoju szczepionek, zostawiając w tyle firmę Merck. Prezes Mercka, Ken Frazier, przestrzegł inwestorów, by tak łatwo nie lekceważyli potencjału firmy. W czasie ostatniej konferencji Sanford Bernstein Strategic Decision przedstawił imponujące wyniki sprzedaży leku Gardasil i obiecujące rezultaty z drugiej fazy badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko pneumokokom. Ta z kolei wg. Fraziera będzie poważną konkurencją dla szczepionki Pfizera.

Źródło: www.fiercepharma.com/vaccines/merck-ceo-frazier-touts-gardasil-sales-performance-vaccine-r-d-efforts

Podobne artykuły

86498561
Przegląd prasy

Średnia wieku rośnie

24 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

Problem z kontraktami poza siecią

19 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

Służba zdrowia na kredyt

18 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

EllaOne kupisz przez internet

17 lipca 2017
Bez tytułu
Przegląd prasy

Kary ze strony NFZ według szablonu

10 lipca 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.