Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Samorząd lekarski o przetwarzaniu dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lutego 2021 08:32

Samorząd lekarski o przetwarzaniu dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło 29 stycznia 2021 roku stanowisko ws. nowelizacji projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o którym poinformował Błażej Poboży – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem z dnia 26 stycznia 2021 r., znak: DP-WLO-0231-1/2021/AK, stwierdza, że projektowane rozporządzenie jest wzorowane rozwiązaniach przyjętych przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2350), które weszło w życie z dniem 25 grudnia 2020 r.

Nie uwzględnia natomiast zmian w przepisach ustawowych wprowadzonych po tej dacie, wynikających z wejścia w życie ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.159). Ustawa ta wprowadziła m.in. zmiany w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, 2112 i 2401). polegające na dodaniu art. 21d, który w ust. 3 stanowi, że skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 jest ważne przez okres 90 dni od dnia jego wystawienia.

Przepisy te weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, z mocą od dnia 27 grudnia 2020 r. Przedłożony projekt przewiduje natomiast dodanie do zmienianego rozporządzenia § 50a stanowiącego w ust. 5, że skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 jest ważne przez okres 60 dni od dnia jego wystawienia. Konieczne jest zatem dostosowanie projektowanego rozporządzenia do obowiązującego stanu prawnego.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.