Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sieć szpitali z podpisem prezydenta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 kwietnia 2017 19:02

Sieć szpitali z podpisem prezydenta - Obrazek nagłówka
Pierwsze wykazy świadczeniodawców będą obowiązywać już od 1 października 2017 r.

We wtorek prezydent spotkał się ze Stanisławem Karczewskim marszałkiem Senatu RP, Konstantym Radziwiłłem ministrem zdrowia oraz Bolesławem Piechą posłem do Parlamentu Europejskiego. Przedmiotem spotkania była dyskusja dotycząca ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która jeszcze nie została podpisana przez prezydenta. Szczególną uwagę zwrócono na skutki jej wprowadzenia dla pacjentów, kadr medycznych oraz funkcjonowania szpitali w tak zwanej sieci.

13 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

 

Ustawa wprowadza do systemu opieki zdrowotnej nową instytucję prawną w postaci systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej „systemem zabezpieczenia”. Ma on być główną formą zabezpieczenia dostępu do świadczeń: z zakresu leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ramach systemu zabezpieczenia wyodrębnia się sześć poziomów zabezpieczenia świadczeń, wyznaczanych przez rodzaje udzielanych świadczeń i określanych przez wskazanie profili lub rodzajów komórek organizacyjnych, w których te świadczenia są udzielane w trybie hospitalizacji, określonym w przepisach tzw. rozporządzeń koszykowych:
1)    szpitale I stopnia;
2)    szpitale II stopnia;
3)    szpitale III stopnia;
4)    szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne;
5)    szpitale pediatryczne;
6)    szpitale ogólnopolskie.

Świadczenia opieki zdrowotnej udzielanie na podstawie umów zawartych ze świadczeniodawcami zakwalifikowanymi do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia finansowane będą w sposób ryczałtowy. Wysokość ryczałtu systemu zabezpieczenia ustalana będzie za okres rozliczeniowy określony w umowie, nie dłuższy niż rok kalendarzowy, i uwzględniać będzie m.in. wskaźniki dotyczące struktury udzielanych świadczeń.

Pierwsze wykazy świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia ogłoszone zostaną dla terenu poszczególnych województw w terminie do dnia 27 czerwca 2017 r. Będą one obowiązywać od dnia 1 października 2017 r. do dnia 30 czerwca 2021 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także