Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Szczepienia dzieci już wkrótce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 listopada 2021 14:09

Szczepienia dzieci już wkrótce - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, już w grudniu tego roku możemy spodziewać się pierwszych polskich dzieci, które otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19.

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia, padły pytania dotyczące aktualnej sytuacji pandemicznej oraz planów ministerstwa na rozszerzenie grup otrzymujących szczepionki.

Jak poinformował rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz, możemy spodziewać się, że pierwsze polskie dzieci w wieku 5 do 11 lat będą mogły zaszczepić się przeciw koronawirusowi już w grudniu bieżącego roku.

- Czwarta fala jest falą osób niezaszczepionych, ale także falą chorujących i dzieci. Średni wiek dziecka hospitalizowanego wynosi 5-6 lat, dlatego ważne będzie też szczepienie najmłodszych. Pierwsze szczepionki mają do nas jednak przyjść w okolicach połowy grudnia, to jest 1,1 mln szczepionek. Czynimy obecnie starania, aby termin dostaw przyspieszyć, byśmy mogli zacząć szczepić dzieci wcześniej – poinofmorwał Wojciech Andrusiewicz.

W czwartek Europejska Agencja Leków zarekomendowała preparat firmy BioNTech/Pfizer właśnie dla tej grupy wiekowej. Ostateczna decyzja należy jednak do Komisji Europejskiej.

- Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że będzie zatwierdzenie tej decyzji przez Komisję Europejską. Bo przypomnę, że tę decyzję Europejskiej Agencji Leków musi zatwierdzić Komisja Europejska – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się również do argumentów, mówiących, że wielu rodziców obawia się szczepić swoje dzieci.

- Nie każdy rodzic decyduje się na zaszczepienie przeciwko grypie, nie każdy rodzic zdecyduje się nawet na szczepienie obowiązkowe i najlepszym, co można zrobić – bo przecież nie zmusimy rodzica do zaszczepienia dziecka, bo to nie na tym polega – to przekonywać argumentami merytorycznymi - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.