Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczepionka firmy Moderna zarejestrowana w USA. Zamówienia złożyło też wiele innych krajów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 grudnia 2020 14:31

Szczepionka firmy Moderna zarejestrowana w USA. Zamówienia złożyło też wiele innych krajów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szczepionka mRNA-1273 może być transportowana w temperaturze od 2 do 8 °C. Do Europy ma trafić 160 mln dawek.

W piątek wieczorem amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na „awaryjne” dopuszczenie do stosowania (Emergency Use Authorisation – EUA) szczepionki mRNA-1273 wyprodukowanej przez firmę Moderna. Decyzja dotyczy stosowania szczepionki do zapobiegania COVID-19 u osób od 18. roku życia.

Zaledwie dzień wcześniej komitet VRBPAC (Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee) jednogłośnie (stosunkiem głosów 20:0) zarekomendował Agencji wydanie zezwolenia EUA dla mRNA-1273.

Jak zapewnia producent, szczepionka ​​mRNA-1273 może być transportowana lokalnie w kontrolowanych warunkach w stanie ciekłym w temperaturze od 2 do 8 °C. Ta ważna cecha ułatwi dystrybucję szczepionki w trudno dostępne miejsca. Jak wcześniej ogłoszono, mRNA-1273 pozostaje stabilna w podanym zakresie temperatur przez 30 dni.

Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie ​​mRNA-1273 6 stycznia. Tymczasem Komisja Europejska już teraz zdecydowała o skorzystaniu z opcji zamówienia dodatkowych 80 milionów dawek, zwiększając liczbę dawek szczepionki do 160 milionów.

Firma Moderna potwierdziła następujące umowy na dostawy w ramach złożonych zamówień na łącznie ponad 470 milionów dawek:

  • Stany Zjednoczone: 200 milionów dawek z opcją na dodatkowe 300 milionów dawek
  • Unia Europejska: 160 milionów dawek
  • Japonia: 50 milionów dawek
  • Kanada: 40 milionów dawek z opcją na dodatkowe 16 milionów dawek
  • Szwajcaria: 7,5 miliona dawek
  • Wielka Brytania: 7 milionów dawek
  • Izrael: 6 milionów dawek
  • Katar
  • Singapur
  • Inne kraje, które złożyły zamówienia (szczegóły nie zostały ujawnione).

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki mRNA-1273 sprawdzane są w badaniu klinicznym fazy III o nazwie COVE. Bierze w nim udział ponad 30 tys. osób w wieku 18–95 lat. Wśród uczestników badania jest ok. 7000 osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 5000 osób cierpiących na choroby przewlekłe, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, takie jak cukrzyca, choroby serca i znaczna otyłość. Osoby z grup wysokiego ryzyka stanowią łącznie 42% wszystkich uczestników badania COVE.

Szczegółowe informacje na temat szczepionki mRNA-1273 – tutaj.

Źródła: FDA / KE

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.