Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Ambasador Chin w Polsce

To nie jest pandemia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2020 22:49

To nie jest pandemia - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Zarejestrowaliśmy dwudziestu chińskich obywateli, którzy ostatnio wrócili do Polski z Chin, i nakazaliśmy im obserwację domową. Po dwutygodniowej obserwacji potwierdzili, że są zdrowi. Proszę się nie martwić o to, że rozprzestrzenią wirusa w Polsce – uspokaja ambasador Chin Liu Guangyuan.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce dziennikarze mogli dowiedzieć się m.in., że:

 • Nie grozi nam pandemia spowodowana nowym koronawirusem. Aż 73% potwierdzonych przypadków zachorowań odnotowano w prowincji Hubei. Liczba chorych poza granicami Chin pozostaje relatywnie bardzo niska, a spośród 910 zgonów tylko 2 wystąpiły poza Państwem Środka.
 • Od 4 lutego obserwuje się spadek liczby nowych zakażeń.
 • W ciągu ostatnich 6 dni liczba zdiagnozowanych przypadków przewyższyła liczbę tych podejrzanych, co sugeruje zwiększenie możliwości diagnostycznych.
 • Od początku lutego liczba wyleczonych przewyższa liczbę ofiar śmiertelnych.
 • Śmiertelność w przypadku koronawirusa 2019-nCoV wynosi tylko 2 proc. (dla porównania – grypa H1N1 –17 proc., ebola – 40 proc.).
 • Chińscy lekarze opracowali skuteczne leczenie, a naukowcy intensyfikują badania nad szczepionką i lekami.
 • Nadal nie znamy źródła zarażenia i sposobu, w jaki wirus przedostał się na człowieka. Jest bardzo prawdopodobne, że ten wirus pochodzi z targu owoców morza w Wuhan.
 • Eksperci przewidują, że szczyt zachorowań przypadnie na drugą połowę lutego i może to być punkt zwrotny w walce z epidemią.
 • Do tej pory Chiny wydały na walkę z wirusem ok. 10 miliardów dolarów.
 • 31 chińskich prowincji, regionów autonomicznych i miast wydzielonych ogłosiło stan kryzysowy pierwszego stopnia związany z zagrożeniem zdrowia publicznego.
 • 11 tys. pracowników medycznych przyjechało z całego kraju z pomocą do Hubei.
 • W ciągu zalewie 10 dni zbudowano i oddano do użytku dwa szpitale.
 • Obywatele chińscy, którzy przybyli do Polski, są zdrowi i nie rozprzestrzeniają wirusa.
 • Ambasador Liu Guangyuan podkreślił, że przesadne reakcje niektórych krajów (np. wprowadzanie zakazów podróżowania) nie stoją w zgodzie z zaleceniami WHO i stanowią dla Chin utrudnienie (mają negatywny wpływ na opanowywanie epidemii, zakłócając dostawy potrzebnych towarów do obszarów epidemicznych), ale w dłuższej perspektywie nie będą miały wpływu na chińską gospodarkę, która jest drugą gospodarką na świecie, wytrzymałą i odporną na wstrząsy.
 • Liu Guangyuan podziękował Polakom oraz polskim władzom za wsparcie oraz za to, że reakcje strony polskiej w obliczu epidemii są racjonalne i wyważone. Wielu Polaków okazuje współczucie i troskę wobec sytuacji, w jakiej znalazła się strona chińska. Przedstawiciele różnych środowisk licznie wyrażają chęć pomocy i wspierają Chiny w walce z wirusem. Jak mówi polskie przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie", Polacy w pełni uosabiają to przesłanie, wyrażając przyjaźń względem obywateli Chin, za co strona chińska serdecznie dziękuje. – podkreślał dyplomata.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Zrzut ekranu 2024-04-3 o 12.06.26

Osteoporoza zabija

4 kwietnia 2024
Centrum Onkologii

Zmiany w KSO

12 marca 2024
ThinkstockPhotos-185900261
5 marca 2024