Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Prezes KIF Maciej Krawczyk

Trzeba zreformować system rehabilitacyjny

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 lutego 2018 12:41

Trzeba zreformować system rehabilitacyjny - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- O tym, w jaki sposób reforma systemu rehabilitacyjnego ociepli wizerunek NFZ, który obecnie przez pacjentów jest negatywnie postrzegany, opowiadał w rozmowie z Medexpressem prezes KIF Maciej Krawczyk.

NFZ wykonał krok w kierunku decentralizacji funduszy na fizjoterapię i przyjął nowe zasady kontraktowania w oparciu o argumentację Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W wyniku czego pieniądze trafiły także do mniejszych ośrodków fizjoterapeutycznych. - Dzięki temu pacjenci, którzy mają problem z poruszaniem się, będą mogli na miejscu skorzystać z usług fizjoterapeuty - powiedział Maciej Krawczyk. Pacjenci często nie mają w pobliżu miejsca zamieszkania dostępu do ośrodków terapeutycznych. Są zmuszeni jechać na terapię do oddalonego od domu o np. 60 km miasta wojewódzkiego. - Obecnie jest to dla pacjentów duże utrudnienie. Nawet jeśli mają refundowaną terapię, to dojazd dla niektórych z nich był niemożliwy - wyjaśnił Krawczyk.

Prezes KIF tłumaczył, iż do tej pory w niektórych regionach kraju rynek był zdominowany przez duże podmioty. - Nie są one zadowolone z tego, że zostały im przydzielone zmniejszone kontrakty, a środki częściowo trafiły do mniejszych ośrodków. Dostaliśmy liczne sygnały od obu stron. Szczególnie aktywne w komunikacji są większe ośrodki, które mają zmniejszone kontrakty. Wielu kolegów z mniejszych gabinetów jest pozytywnie zaskoczonych, że w tym roku po raz pierwszy podpisali kontrakty z NFZ - powiedział Krawczyk.

W praktyce okazuje się, że kontrakty dostały ośrodki, które dysponują wysoko wykształconą i profesjonalną kadrą, a które wcześniej nigdy się o to nie starały. Kryteria przetargów były tak sformułowane, że nie miały szans. W tej chwili NFZ zmienił zasady przyznawania kontraktów. - Myślę, że jest w tym duża zasługa Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Zmianom, które zaproponowaliśmy przyświecał jeden cel: dobro pacjenta. Zwiększenie dostępności do fizjoterapii to główny motywator. Wiem, że szefowie dużych podmiotów gospodarczych narzekają na mniejsze kontrakty, zwłaszcza że w niektórych przypadkach są one zmniejszone nawet o 30 proc. Ale czy to normalne, że w promieniu kilometra działają dwa wielkie ośrodki, a w innym miejscu w obrębie kilkudziesięciu nie ma żadnego? Do prowadzenie efektywnej fizjoterapii są potrzebni wykształceni fizjoterapeuci i gabinet z leżanką, materacem - wyjaśnił Krawczyk.

Krawczyk tłumaczył, że w jednej małej miejscowości nie może być dwóch dużych ośrodków świadczących te same usługi. Wiadomo, że ich kontrakty muszą być zmniejszone na rzecz innych podmiotów. Jego zdaniem ten proces powinien postępować. W wielu miejscach, np. na obrzeżach województwa mazowieckiego są tzw. białe plamy, czyli nie ma ośrodków fizjoterapeutycznych, które mają kontrakty z NFZ. W województwach na ścianie wschodniej są całe powiaty, w których nie ma usług fizjoterapeutycznych, gdzie można korzystać ze świadczeń refundowanych. Chorzy, aby dostać się do fizjoterapeuty, muszą jechać do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miasta.

- W Suwałkach nie ma oddziału dziennej rehabilitacji. To smutne - powiedział Krawczyk. Zaznaczył, że trzeba zreformować system rehabilitacyjny. Na pewno pozytywnie wpłynie to na wizerunek NFZ, który przez pacjentów jest negatywnie postrzegany. Większa liczba ośrodków wpłynie na skrócenie kolejek. A te do rehabilitacji ambulatoryjnej są długie. Z danych NFZ sprzed dwóch lat wynika, że aż milion pacjentów czekało na wizytę do fizjoterapeuty. - W tej chwili na pewno jest ich więcej, bo nie sądzę, żeby ta liczba drastycznie zmalała. W żadnej dziedzinie medycyny nie ma tak długiej kolejki - zaznaczył Krawczyk. Tłumaczył, że jeśli zostanie ona zmniejszona, to ponad milion pacjentów odczuje ulgę. Pacjenci nabiorą też zaufania do fizjoterapeutów. Przekonają się, iż w wielu sytuacjach mogą oni pomóc.

Prezes KIF wyjaśnił, że 70-80 procent pacjentów nie wymaga skomplikowanych procedur rehabilitacyjnych. Zazwyczaj pacjenci fizjoterapeutów to osoby, które złamały np. nogę, zwichnęły biodro, borykają się z bólem kręgosłupa. - W tych przypadkach, pacjenci nie muszą korzystać z wielospecjalistycznego ośrodka. Wystarczy, że pójdą do fizjoterapeuty - powiedział Krawczyk. Dodał, iż na całym świecie podstawową usługą fizjoterapeutyczną jest terapia indywidualna z pacjentem. Specjalista dzięki szeregowi technik terapeutycznych stosowanych w fizjoterapii jest w stanie skutecznie pomóc choremu i poprawić jego kondycję czy przyśpieszyć powrót do zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także