Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Sukces ministra Adama Niedzielskiego: Sejm przyjął Ustawę o jakości

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 lipca 2023 11:50

Sukces ministra Adama Niedzielskiego: Sejm przyjął Ustawę o jakości - Obrazek nagłówka

Za odrzuceniem uchwały Senatu (odrzuceniu ustawy w całości) głosowało 232 posłów, przeciwko - 158 było przeciw, zaś 62 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy: Senackie weto do ustawy o jakości zostało odrzucone podczas czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia. – Mógłbym wnioskować, że jesteście państwo przeciwni partycypacji, udziałowi pacjentów w ocenie procesu leczenia – skomentował głosowane weto wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Głosowanie w sprawie ustawy odbędzie się podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

Decyzję Senatu o zawetowaniu ustawy o jakości wiceprzewodniczący senackiej Komisji Zdrowia, Wojciech Konieczny tłumaczył przede wszystkim tym, że liczba poprawek, które należałoby wprowadzić do tego aktu prawnego, spowodowałaby jego niespójność i niemożność dostosowania do polskiego prawodawstwa.

– Zdaniem Senatu ustawa w żaden sposób nie zapewnia wzrostu jakości opieki zdrowotnej w Polsce, pomija najważniejsze elementy, takie jak organizacja systemu ochrony zdrowia czy jego finansowanie. Nie ma tam rzeczy, które były zakładane w ustawie pierwotnej, czyli na przykład systemu no fault. Naszym podstawowym zarzutem jest to, że ta ustawa nie wnosi nic nowego – tłumaczył senator Wojciech Konieczny.

Stanowisko rządu do uchwały Senatu przedstawił wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Wyraził w nim zdziwienie postawą, która w ocenie rządzących jest przejawem niechęci Wyższej Izby Parlamentu wobec idei poprawiania jakości w opiece zdrowotnej.

– W Senacie zadałem retoryczne pytanie: „Skąd wśród części senatorów tak duży strach przed jakością w ochronie zdrowia”? Mógłbym wnioskować, że jesteście państwo przeciwni partycypacji, udziałowi pacjentów w ocenie procesu leczenia. Nowe rozwiązania prawne nie są wprowadzane na zasadzie nowych obciążeń. Naszym celem nie jest komplikowanie procesu decyzyjnego, lecz to, by punkt widzenia pacjentów był również uwzględniany w zarządzaniu. Chcemy płacić za jakość. Ta jakość będzie się przekładać na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – zapewnił Piotr Bromber.

Ostatecznie za przyjęciem senackiego weta zagłosowało 11 posłów, przeciw było 17, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że senacka poprawka nie uzyskała rekomendacji Komisji Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także