Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Szpitalu Narodowym przebywa 52 pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 grudnia 2020 10:57

W Szpitalu Narodowym przebywa 52 pacjentów  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

W Szpitalu Narodowym przebywa 52 pacjentów na 84 gotowe łóżka. W ciągu tygodnia szpitale 42 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 30 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 285 osób.

W niedzielę 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia lekarzy i pracowników medycznych przeciw COVID19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Członkowie personelu medycznego Szpitala Narodowego znaleźli się w gronie pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Wszyscy zaszczepieni czują się bardzo dobrze.

- Rozpoczęliśmy szczepienia w Szpitalu Narodowym tych, którzy na stałe stykają się z osobami chorymi na covid, bo oni najbardziej tych szczepień potrzebują. Każdego dnia będziemy szczepić kolejnych lekarzy i pielęgniarki i ratowników medycznych - powiedział dr n. med. Jacek Nasiłowski ordynator oddziału zachowawczego Szpitala Narodowego. - Szczepienia dają nadzieję na to, że będziemy mogli normalnie żyć, bo nabędziemy w sposób sztuczny odporność na chorobę COVID19 - dodał.

Fakty na temat Szpitala Narodowego

1. Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić.

,- Przed świętami spora ilość pacjentów została wypisana, mogli jako ozdrowieńcy spędzić święta w domu. W chwili obecnej w szpitalu przebywa około 60 pacjentów. Są to osoby w wieku od dwudziestu lat do osiemdziesięciu. Stan większości jest stabilny, około 10 pacjentów jest w poważniejszym stanie, wymagają oni podawania dużych dawek tlenu, a także wspomagania oddychania w sposób nieinwazyjny za pomocą respiratora - podsumowuje dr n. med. Jacek Nasiłowski ordynator oddziału zachowawczego Szpitala Narodowego.

2. Miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem:

https://media.szpitalnarodowy.pl/aktualnosci/pr/624755/oswiadczenie-w-zwiazku-z-publikacja-portalu-wp-pl-o-miesiecznych-kosztach-funkcjonowania-szpitala-narodowego

3. To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).

4. Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA. Pojawiające się w mediach informacje o „wynagrodzeniu zarządu Szpitala Narodowego” są nieprawdziwe.

5. Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.

6. Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.

Zmiana częstotliwości zamieszczania informacji i statystyk

Od początku 2021 roku statystyki będą zamieszczone raz w tygodniu (w środę) jednak w miarę możliwości będą one wzbogacone o materiały zdjęciowe lub wideo. Pierwsze statystyki w nowym cyklu zostaną opublikowane 6 stycznia 2021 r.

Źródło: CSK MSWiA w Warszawie

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także