Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Minister zdrowia

W tym tygodniu ruszają kontrole maseczek w sklepach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 sierpnia 2020 09:04

W tym tygodniu ruszają kontrole maseczek w sklepach - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W poniedziałek gościem gościem Programu 1 Polskiego Radia był minister zdrowia Łukasz Szumowski. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

W Polsce obecnie jest 45 031 przypadków koronawirusa, najwięcej bo ponad jedna trzecia wszystkich na Śląsku. Zmarło 1709 osób.

Zdaniem Łukasza Szumowskiego trudno mówić o drugiej fali. - To jest bardziej falowanie. Liczba zakażeń jest efektem rozluźnienia w społeczeństwie oraz mamy kilka ognisk z imprez rodzinnych, duże ogniska w kopalniach, zakładach pracy - powiedział minister.

- Poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest na szczęście duży, ale zależy on od tego, czy będziemy zachowywać się rozsądnie, czy będziemy nosili maseczki. W tym tygodniu policja i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo. Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś czuje dyskomfort, nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę - dodał.

Łukasz Szumowski tłumaczył, że COVID-19 jest bardziej zaraźliwy, niż wcześniej przypuszczano. - Jeżeli osoby bezobjawowe zarażają starszych, to występuje taka sytuacja, jak w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech, gdzie ci słabsi umierają - wyjaśnił.

Źródło: Polskie Radio

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.