Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wiceminister zdrowia odrzuca oskarżenia ws. zakupu respiratorów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 czerwca 2020 09:12

Wiceminister zdrowia odrzuca oskarżenia ws. zakupu respiratorów - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W środę gościem Polskiego Radia 24 był wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do prokuratury na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Dotyczy ono możliwości narażenia na straty Skarbu Państwa w związku z zakupem respiratorów. Chodzi o zakup 1200 respiratorów za 200 mln złotych, których miano nie dostarczyć.

- Nie ma mowy o przestępstwie, by ktokolwiek działał na niekorzyść Skarbu Państwa. Posłowie Koalicji Obywatelskiej podjęli się tych działań, ponieważ są nieformalną częścią sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Zbliżają się wybory, a oni chcą swoimi zagrywkami zbić polityczny kapitał dla swojego mocodawcy. Będziemy się przed tym bronić, bo oskarżenia nie są oparte na prawdzie. Przekazaliśmy posłom wszystkie dokumenty, umowę i zamówienie - powiedział Janusz Cieszyński.

- Sytuacja epidemiczna się zmieniła, nie umierają setki ludzi, nie ma tysięcy zgonów w Europie, nie ma problemu z dostępem do respiratorów. W połowie kwietnia nie było dostępu do tego sprzętu. Nawet Jurek Owsiak przyznał, że nie był w stanie zrealizować kontraktu na zakup 37 respiratorów, bo zawiódł dostawca. Był problem z dostępem do tego sprzętu. Nie ma w tym nic dziwnego, że Ministerstwo Zdrowia sięgało po wszelkie możliwe sposoby, aby zdobyć respiratory. Nie mamy nic do ukrycia, odpowiemy na wszystkie pytania. Natomiast artykuły, które obecnie ukazują się na ten temat w mediach są polityczną manipulacją - dodał.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że została zachowana staranność przy zakupie respiratorów. Urządzenia medyczne miały dotrzeć w trzech partiach: kwietniowej, majowej i czerwcowej. - W przypadku partii kwietniowej respiratory nie dotarły i otrzymaliśmy zwrot pieniędzy, prawie 10 mln euro. Partia majowa nie dotarła w związku z zawirowaniami na granicach. Odstąpiliśmy od umowy i także otrzymamy zwrot pieniędzy. Mamy informacje, że te środki będą wkrótce na naszym rachunku. Z partii czerwcowej została zrealizowana dostawa 50 respiratorów, kolejne są w trakcie odprawy celnej. Trafią do magazynów Ministerstwa Zdrowia, gdzie zostanie przeprowadzony ich odbiór techniczny. Dochowaliśmy wszelkich starań, dbamy o pieniądze podatników, to nasz obowiązek - powiedział Cieszyński.

Źródło: Polskie Radio 24

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także