Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Medyczna Racja Stanu

Współpłacenie i ubezpieczenia komplementarne to tematy od których nie uciekniemy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 czerwca 2018 14:12

Współpłacenie i ubezpieczenia komplementarne to tematy od których nie uciekniemy - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
- Nigdzie na świcie nie jest tak, aby państwo w stu procentach pokrywało całość potrzeb społecznych - przyznaje prof. Leszek Czupryniak.

W piątek odbyła się debata "Medyczna racja stanu - Tezy dla zdrowia". Zapytaliśmy prof. Leszka Czupryniaka, które spośród 15 tez powinny być wprowadzone w pierwszej kolejności?

Prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie: To zależy od punktu widzenia, dlatego że mamy różny ich ciężar gatunkowy. Przede wszystkim zaczynamy od bardzo szerokiego spojrzenia politycznego. Jedna z tez dotyczy zapytania społeczeństwa w referendum o możliwość współpłacenia za opiekę zdrowotną albo wykorzystanie ubezpieczeń komplementarnych. To temat od którego nie uciekniemy.

Nigdzie na świcie nie jest tak, aby państwo w stu procentach pokrywało całość potrzeb społecznych. Temat jest politycznie na tyle drażliwy, że politycy kolejnych rządów boją się go poruszać. Może gdybyśmy mieli odpowiedź w referendum, ułatwiłoby to wprowadzenie dalszych zmian.

Zastanawiamy się często dlaczego refundacja leków jest zawsze dużym problemem, o czym słyszymy ze strony licznych grup pacjenckich. Proponujemy też proste rozwiązania, na przykład, by refundacja nie dotyczyła leków, które z założenia są bardzo tanie, bo to obniża cenę takiego leku o złotówkę albo dwie. W skali kraju to są duże pieniądze, ale dla pacjenta to nie jest istotny wydatek.

Inne tezy dotyczą promocji zdrowego stylu życia. Przykładem jest palenie. Wszyscy wiedzą, że palenie szkodzi, ale palaczy nadal jest dużo. Jedną z metod walki z paleniem jest drastyczna podwyżka cen papierosów i jednocześnie uszczelnianie granic, by nie było przemytu.

Szukamy rozwiązań w obrębie żywienia, które już zostały zastosowane w innych krajach. Np. opodatkowanie i ono powinno być dość wysokie dla żywności „gęstej” kalorycznie, czyli takiej, gdzie w niewielkiej objętości jest duża ilość kalorii, cukrów prostych. Możemy tu dyskutować nad szczegółami, ale generalnie próba wpłynięcia na zachowania społeczne, jeżeli państwo finansuje ochronę zdrowia (z naszych pieniędzy, ale to państwo podejmuje decyzje), to obywatele też powinni współpracować w jakiś sposób z tymi decyzjami.

Mówimy o powołaniu funduszu walki z rakiem czy funduszu chorób rzadkich, na który powinniśmy mieć pieniądze chociażby z akcyzy na papierosy czy alkohol.

Zaprezentowaliśmy 15 konkretnych rozwiązań. Przygotowując się do tej debaty, odbyliśmy kilka spotkań w węższym gronie. Efektem jest właśnie tych kilkanaście tez promujących nie takie trudne do wprowadzenia rozwiąznania, bo wprowadzone już w innych krajach. Nie jest więc tak, że rzucamy się na głęboką wodę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.