Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Mateusz Morawiecki

Zakontraktowaliśmy lek na COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 listopada 2021 13:05

Zakontraktowaliśmy lek na COVID-19 - Obrazek nagłówka
Polska zakontraktowała lek na COVID-19 – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Najprawdopodobniej mowa o molnupirawirze - preparacie produkowanym przez firmę MSD. Jest to doustny lek, stosowany u pacjentów u których stwierdzono pozytywny wynik testu na COVID-19.

Preparat nie został jeszcze zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, której zgoda jest niezbędna, by polscy pacjenci mogli otrzymać nową terapię.

- Coraz częściej mówi się o lekarstwach na COVID-19. To dobre wiadomości, które spływają ze świata, niemniej jednak niestety jeszcze, póki co Europejska Agencja Lekowa nie zatwierdziła ostatecznie leków proponowanych przez firmy, które już wyprodukowały te leki. Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień, lada tydzień. Polska zakontraktowała te leki, które jeszcze nie są w obiegu i które mam nadzieję, że też uratują znaczną liczbę istnień ludzkich – powiedział premier.

Premier poinformował również, że Polska zamawia inne preparaty, które już teraz są stosowane w leczeniu COVID-19, np. remdesivir.

Co z nauką zdalną?

Premier odniósł się również na konferencji o sprawę nauczania stacjonarnego. Na ten moment w polskim szkołach wciąż funkcjonuje nauka stacjonarna.

- Trzymamy rękę na pulsie, chcemy możliwie jak najdłużej utrzymać naukę dzieci, młodzieży w szkołach stacjonarnych. Wiemy doskonale, jakich spustoszeń dokonała nauka w trybie online. Dziękuję nauczycielom za jej przeprowadzenie w minionym roku szkolnym, ale widzimy, jaki wpływ ona miała na psychikę dzieci, na różne dolegliwości, komplikacje zdrowotne i psychiczne. Chcemy jak najdłużej dzieci od tego ochronić - powiedział Morawiecki.

"Pigułka na COVID"

Molnupirawir to lek opracowany przez firmę MSD we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics. Badania klinicznie potwierdzają, że obniża on ryzyko zgonu i hospitalizacji u pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. By był skuteczny, musi zostać podany we wczesnym stadium choroby – najpóźniej 5 dni po wystąpieniu objawów.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który oficjalnie zatwierdził ten lek i kupił ponad 480 tys. dawek preparatu. Więcej na ten temat dowiesz się tu.

Źródło: RMF

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także