Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dyrektor szpitala

Zatrudnienie lekarzy z zagranicy na ułatwionych zasadach to bardzo dobry ruch

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lutego 2021 11:57

Zatrudnienie lekarzy z zagranicy na ułatwionych zasadach to bardzo dobry ruch  - Obrazek nagłówka
- Zatrudnienie lekarzy z zagranicy na ułatwionych zasadach to bardzo dobry ruch - szczególnie podczas pandemii. Myślę, że lekarze z zagranicy powinni przejść okres próbny w Polsce. Medycy powinni pracować wówczas pod nadzorem polskich doświadczonych lekarzy, którzy oceniliby ich kompetencje - powiedział Medexpressowi Krzysztof Zarychta, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im dr Władysława Biegańskiego w Łodzi.

Martyna Chmielewska: 21 stycznia br. minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył medykom zza granicy pozwolenia na wykonywanie zawodu w naszym kraju. Odtąd lekarze spoza UE mogą wykonywać zawód na ułatwionych zasadach. Co Pan o tym sądzi?

Krzysztof Zarychta: Myślę, że jest to bardzo dobry ruch z powodu braku kadry medycznej w Polsce. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas pandemii, kiedy zapotrzebowanie na kadrę medyczną jeszcze bardziej wzrosło. Trzeba zastanowić się nad tym w jaki sposób weryfikować kompetencje i umiejętności lekarzy z zagranicy.

M.Ch.: Czy zdecydowałby się Pan na zatrudnienie medyków z zagranicy w szpitalu?

K.Z.: Myślę, że tak. Choć nie ukrywam, że w pierwszej kolejności wolałbym zatrudnić naszych medyków, żeby wspierać wykształconych Polaków. Natomiast w sytuacji, gdy szpital boryka się z problemem uruchomienia oddziału, gdy obstawa medyczna jest niewystarczająca, zatrudnienie medyków zza granicy jest dobrym ruchem.

M.Ch.: Lekarze twierdzą, że zatrudnianie medyków zza granicy wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel powiedział: „ Istnieje ryzyko, że tacy lekarze nie zapewnią odpowiedniego poziomu leczenia. Jako pacjent bałbym się pójść do takich lekarzy”….

K.Z.: Pojawia się problem braku możliwości weryfikacji umiejętności i kompetencji medyków z zagranicy. Myślę, że przy zatrudnieniu lekarzy z zagranicy należy zaproponować tzw. okres próbny. Medycy powinni pracować wówczas pod nadzorem polskich doświadczonych lekarzy, którzy oceniliby ich kompetencje.

M.Ch.: Wiemy, że anestezjolodzy, którzy uzyskali specjalizację w państwach trzecich, będą mogli udzielać świadczeń w Polsce. Lekarz Grzegorz Siwek, który jest w trakcie robienia specjalizacji z anestezjologii, powiedział: „Sprzeciwiam się, aby anestezjolodzy, którzy uzyskali specjalizację w państwach trzecich, mogli udzielać świadczeń intensywnej terapii i anestezji w Polsce. Obije się to na jakości leczenia. Podejrzewam, że pacjenci umrą”…. Czy nie obawia się Pan, że rzeczywiście dojdzie do takich sytuacji?

K.Z.: Na pewno zakres anestezjologii to trudny i bardzo odpowiedzialny zakres. W dobie pandemii zapotrzebowanie na anestezjologów, którzy będą w stanie obsługiwać respiratory, jest bardzo duże. Działania anestezjologów ma bezpośredni wpływ na życie pacjenta. Jakiekolwiek uchybienie w kompetencjach może powodować bezpośrednio śmierć. Do ich zadań należy zaliczyć: obsługę respiratora, reanimacje, znieczulania podczas operacji. Nikt nie chciałby się obudzić w trakcie operacji, w momencie popełnienia błędu anestezjologa przy znieczuleniu. Myślę, że anestezjolodzy powinni przejść krótki nadzór pod okiem naszych fachowców, Musimy być pewni, że pacjenci będą pod opieką wykwalifikowanego lekarza.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także