Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Rozporządzenie MZ

Zmiana terminów rozliczeń za świadczenia opieki zdrowotne w związku z epidemią

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 marca 2020 10:01

Zmiana terminów rozliczeń za świadczenia opieki zdrowotne w związku z epidemią  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

Uzasadnienie

Projekt rozporządzenia został przygotowany na podstawie upoważnienia zawartego w art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”.

Projektowane rozporządzenie wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii dla zakażenia SARS-CoV- 2. W celu zapobiegania lub ograniczenia szerzenia się zakażenia stosuje się działania opisane w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374), zwanej dalej „ustawą”.

W związku z działaniami podejmowanymi na podstawie ustawy proponuje się wprowadzenie zmian do przedmiotowego rozporządzenia ułatwiających sposób i tryb wypłaty należności z tytułu realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej za miesiąc poprzedni oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej pomiędzy świadczeniodawcami, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej a Narodowym Funduszem Zdrowia, oraz utrzymanie ich płynności finansowej.

Projekt przewiduje:

1) rozwiązania dotyczące skrócenia terminów wypłaty należności za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej – do 5 dni roboczych (z aktualnych 14 dni) – zapewnić ma to możliwość szybszego przepływu środków do świadczeniodawcy;

2) rozwiązania dotyczące skrócenia terminów rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej– do 7 dni (z aktualnych 14) – zapewnić ma to możliwość szybszego przepływu środków (utrzymania płynności finansowej świadczeniodawcy);

3) umożliwienie wypłaty wynagrodzenia podmiotom zmniejszającym wolumen udzielanych świadczeń w związku z ograniczeniem działalności.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

Przedłożony projekt przewiduje, iż rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. W ocenie wnioskodawców, wyrażonej w uzasadnieniu, termin wejścia w życie rozporządzenia nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i jest korzystny dla obywateli, gdyż nie nakłada na nich nowych obowiązków, a ma na celu przede wszystkim sprawne przekazanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia środków finansowych za leczenie przeprowadzone przez placówki leczące pacjentów zakażonych i podejrzanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Takie rozwiązanie jest korzystne dla świadczeniodawców i przez nich oczekiwane.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także