Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zmiany skórne u osób zakażonych koronawirusem

MedExpress Team

Joanna Goldberg, MD

Opublikowano 14 kwietnia 2020 14:28

Zmiany skórne u osób zakażonych koronawirusem - Obrazek nagłówka
Zdęcie ilustracyjne
U około jednej piątej grupy pacjentów z COVID-19 w szpitalu Alessandro Manzoni w Lecco, w północnych Włoszech zaobserwowano występowanie zmian skórnych.

Dermatozy pojawiły się u 20,5% spośród 88 pacjentów objętych badaniem i miały różnorodny charakter. Najczęściej opisywano wysypkę plamisto-grudkową na rumieniowym podłożu, pokrzywkę oraz wykwity pęcherzykowe przypominające zmiany skórne ospy wietrznej, rzadziej występowały wysypki o charakterze pełzających czy linijnych zmian rumieniowych.

Wykwity najczęściej powstawały na tułowiu i pojawiały się po zakończeniu hospitalizacji, a co najważniejsze ich przebieg nie wykazał korelacji z przebiegiem choroby układu oddechowego wywołanej przez wirus SARS-CoV2. Te wysypki skórne są nieswoiste i tym samym podobne do wykwitów pojawiających się podczas innych infekcji wirusowych.

Co ważne i klinicznie istotne - występowanie dermatoz może wpływać na opóźnienie diagnozy COVID-19, na co wstępnie wskazuje opisany przypadek pacjenta hospitalizowanego w Tajlandii, będący jednocześnie pierwszym zarejestrowanym przypadkiem zakażenia COVID-19 poza terytorium Chin.

U pacjenta z wybroczynami, rozsianymi zmianami krwotocznymi, małopłytkowością oraz objawami ogólnymi: gorączką oraz bólem mięśni błędnie rozpoznano gorączkę krwotoczną denga, infekcyjną chorobę transmisyjną, powszechnie występującą w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Prawidłowa diagnoza - zakażenie wirusem SARS-CoV2 została postawiona dopiero w ośrodku o wyższym stopniu referencyjności.

Podobne opinie i obserwacje pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. Profesor Randy Jacobs z University of California w Riverside opisuje przypadek 67-letniego pacjenta, którego początkowe objawy - gorączka, przekrwienie błony śluzowej nosa, mokry kaszel wskazywały na przeziębienie. Tydzień później do objawów doszedł krwiomocz, słabość, a na przedniej powierzchni uda pojawiła się czerwono-fioletowa plamista dermatoza o układzie mozaikowo-gwiaździstym. Wysypka i krwiomocz ustały w ciągu jednego dnia, natomiast test na COVID-19 wrócił dodatni. Pacjent był hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii, podłączony do tlenoterapii.

Źródło: MDEdge / Randy Jacobs

Według dr. Jacobsa, COVID-19 może doprowadzić do niedrożności w obrębie małych naczyń krwionośnych - czego manifestacją są m.in. opisywane dermatozy. Nie jest jasne natomiast czy do zamknięcia naczyń dochodzi w mechanizmie neurogennym, mikrozakrzepowym czy też immunologicznym.

Źródła:

  • https://www.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jdv.16387 https://www.jaad.org/article/S0190-9622(20)30454-0/fulltext
  • https://www.mdedge.com/internalmedicine/article/220183/coronavirus-updates/skin-manifestations- are-emerging-coronavirus?channel=63993

Podobne artykuły

iStock-1372361547
21 kwietnia 2023
1-153426605
13 stycznia 2023
iStock-1070715740

Jak działają emolienty?

4 kwietnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.