Ogromny spadek liczby zakażonych wirusem HPV

Thinkstock/GettyImages
Dzięki wprowadzeniu szczepień przeciwko HPV liczba młodych kobiet zakażonych wirusem HPV obniżyła się w Anglii pomiędzy 2010 a 2016 rokiem aż o 86 procent – informuje Public Health England (PHE).
Tomasz Kobosz 2018-06-18 20:59

Program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Szczepionkę udostępniano poprzez szkoły – dwie jej dawki otrzymać mogły dziewczęta w wieku od 12 do 18 lat (nie była oferowana kobietom powyżej 18. r.ż.).

Do tej pory w UK zaszczepionych zostało ponad 80 proc. osób, które obecnie są w wieku 15–24 lat. W efekcie odsetek kobiet zakażonych wirusem HPV w grupie wiekowej 16-21 zmniejszył się pomiędzy 2010 a 2016 rokiem o 86 procent – podaje PHE.

- Oznacza to, że w nadchodzących latach możemy spodziewać się znacznego spadku zapadalności na raka szyjki macicy. Zachęcam wszystkich rodziców dziewcząt w wieku od 12 do 13 lat, by skorzystali z możliwości podania dzieciom tej potencjalnie ratującej życie szczepionki – powiedziała Mary Ramsay, kierująca sprawami szczepień w Public Health England.

Rak szyjki macicy wciąż jednak pozostaje na Wyspach najczęstszym nowotworem u kobiet poniżej 35. roku życia. Rocznie z jego powodu umiera tam 850 osób [w Polsce ponad dwukrotnie więcej – przyp. red.]. Zdaniem ekspertów, szczepienia przeciwko HPV mogą ostatecznie doprowadzić do niemal całkowitej eradykacji tej choroby, jako że prawie wszystkie przypadki (99,7 proc.) są spowodowane zakażeniem HPV.

Jak podaje BBC, Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) miał ostatnio doradzić brytyjskiemu Ministerstwu Zdrowia objęcie (wzorem Kanady) szczepieniem przeciwko HPV także chłopców. Rzeczniczka resortu nie potwierdziła tej informacji, ale zapewniła, że jakakolwiek rada ze strony ekspertów JCVI zostanie wnikliwie przeanalizowana.

U mężczyzn wirus HPV związany jest z powstawaniem m.in. raka odbytu, gardła, głowy i szyi. Od ubiegłego roku ze szczepień przeciw HPV mogą w Wielkiej Brytanii korzystać homoseksualni mężczyźni w wieku 16-45 lat.

Źródło: BBC News

PDF

Zobacz także