Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Opieka okołoporodowa: brak narzędzi do egzekwowania standardów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2016 09:13

Opieka okołoporodowa: brak narzędzi do egzekwowania standardów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządów zawodów medycznych, i społecznych oraz NFZ.

 

Spotkanie dotyczyło realizacji standardów opieki okołoporodowej, problemów w opiece medycznej nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, a także przestrzegania ich praw jako pacjentek.

Pomimo obowiązujących w Polsce od kilku lat standardów opieki okołoporodowej, poprawy dostępu do znieczulenia przy porodzie oraz wprowadzaniu kolejnych standardów postępowania medycznego w okołoporodowej opiece położniczo-ginekologicznej, pacjentki nadal napotykają różnego rodzaju problemy.

Zdaniem Krystyny Barbary Kozłowskiej, rzecznika praw pacjenta przepisy to nie wszystko, bardzo ważne są także prawidłowa ich realizacja oraz właściwe relacje i komunikacja pomiędzy pacjentkami a lekarzami, pielęgniarkami i położnymi.

Zdaniem uczestników spotkania polskie przepisy wprowadzające standardy postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej są dobre i bardzo potrzebne. - Mamy poczucie że bardzo wiele się zmieniło przez ostatnie kilkanaście lat. Jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o prawodawstwo w tym zakresie, standardy – mówiła Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.

Mimo dobrych przepisów, problemem pozostaje brak narzędzi do egzekwowania standardów. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk wskazała, że brak jest mechanizmów kontroli ich realizacji, monitorowania, zauważenia zmian.

Uczestnicy spotkania wskazali także na niewielką świadomość pacjentek o obowiązujących standardach postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Bardzo ważną sprawą jest także obecność psychologa na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Obowiązek zapewniania pomocy psychologicznej pacjentkom określono w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie w czerwcu tego roku.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także