Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ogromny wyciek danych medycznych. Hakerzy opublikowali wyniki badań 50 tys. pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 listopada 2023 09:24

Ogromny wyciek danych medycznych. Hakerzy opublikowali wyniki badań 50 tys. pacjentów - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków zostały ujawnione przez włamywaczy – podaje serwis zaufanatrzeciastrona.pl. Hakerzy włamali się na stronę jednej z największych w Polsce sieci laboratoriów medycznych.

Wyciek danych jest efektem ataku grupy ransomware. Opublikowane dane dotyczą 50 tys. pacjentów wykonujących w latach 2017-2023 badania w laboratoriach sieci ALAB. Bardzo możliwe, że to tylko próbka, a upublicznionych może zostać jeszcze więcej danych medycznych.

Przestępcy udostępnili linki, za pośrednictwem których możliwe jest pobranie dwóch plików. Pierwszy to 5GB wyników testów laboratoryjnych, drugi to nieco ponad 1GB umów, zawieranych przez firmę.

„Każdy wynik badania zawiera dane osobowe klienta firmy takie jak imię, nazwisko, PESEL oraz adres. Dodatkowo dokumenty zawierają nazwę podmiotu zlecającego badania, daty i godziny zlecenia i wykonania badania, numerację umożliwiającą identyfikację badania w systemach ALAB a także wszystkie wyniki badania.

Zakres badań, których wyniki wyciekły, obejmuje praktycznie wszystkie badania laboratoryjne, jakie da się przeprowadzić – od hematologii, przez biochemię, immunochemię, po posiewy czy cytologię”, donosi portal zaufanatrzeciastrona.pl

Hakerzy twierdzą, że dane zostały upublicznione, bo firma nie zapłaciła okupu. Grożą, że w ostatni dzień roku opublikują pełny, czterdziestokrotnie większy zbiór danych.

Póki co, sieć laboratoriów nie wydała oświadczenia w tej sprawie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także