Pacjenci: Zamiast leków dostaliśmy pismo

Medexpress

Opublikowano 29 lipca 2019, 11:57

Fot. Anna Sincini
Medexpress

Opublikowano 29 lipca 2019, 11:57

  • Mimo obietnic ze strony MZ pacjenci z rakiem stercza nie doczekali się nowych leków na lipcowej liście refundacyjnej.
  • Pacjenci czekają na dostęp do terapii ratujących życie, którymi leczy się cały świat.
  • Eksperci medyczni i pacjenci walczą również o zniesienie kryterium skali Gleasona.

Pod koniec czerwca minister Maciej Miłkowski zapowiedział, że nowe leki na raka prostaty przed chemioterapią wreszcie po 335 dniach od pozytywnej rekomendacji AOTMiT znajdą się lipcowej na liście.

- Zamiast leków dostaliśmy pismo, w którym pan minister po raz kolejny wyłuszcza nam w 13 punktach, jak wygląda proces refundacyjny, choć znamy to już na pamięć. Nie odnosi się do naszych pytań i wątpliwości, w całości je ignorując - mówi Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti”.

4 lipca minister Miłkowski odpowiadał w Sejmie, między innymi na pytania o rozszerzenie możliwości terapeutycznych w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C-61)” przed chemioterapią.


- Dowiedzieliśmy się z telewizji, że wg słów pana ministra cena jednego leku jest dwukrotnie wyższa niż drugiego. W tym samym zdaniu minister dodał jednak, że na ostatnim spotkaniu w czerwcu uzgodnił z firmą cenę. Od producenta usłyszeliśmy z kolei, że jest to najniższa cena w Europie i spełnia wszystkie postawione przez ministra warunki. Dlaczego więc leku nie ma od lipca na liście i o co chodzi, skoro nie o pieniądze? - pyta Olawski.


4 lipca minister Miłkowski powiedział także, że „maksymalny okres wejścia drugiego produktu jest po zakończeniu okresu (refundacji) pierwszego leku, czyli do 30 października” i że najpóźniej do 1 listopada w tym wskazaniu będą stosowane dwa leki.

Skala Gleasona - sztuczne ograniczenie


Kolejnym problemem jest skala Gleasona. Polska jest jedynym znanym pacjentom krajem na świecie, w którym jako kryterium kwalifikujące do programu lekowego obowiązuje warunek stopnia złośliwości mierzonego skalą Gleasona. Wg członków Stowarzyszenia w niesprawiedliwy i sztuczny sposób dzieli chorych.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

refundacja / UroConti / rak stercza
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31