Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jaki zabieg wyleczy nietrzymanie moczu?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 lutego 2024 09:00

Jaki zabieg wyleczy nietrzymanie moczu? - Obrazek nagłówka
Nietrzymanie moczu dotyka kilkudziesięciu procent populacji różnych krajów, w tym przede wszystkim kobiet. Problem jest więc powszechny, choć ze względu na jego charakter raczej niewiele się o nim mówi. W jaki sposób można poradzić sobie z nietrzymaniem moczu dzięki zabiegom medycyny estetycznej? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Przyczyny nietrzymania moczu

Na wystąpienie problemu nietrzymania moczu wpływ może mieć wiele czynników. Objaw ten często występuje w momentach zwiększonego wysiłku, kiedy ciśnienie w jamie brzusznej tymczasowo wzrasta. Mówimy wówczas o tzw. wysiłkowym nietrzymaniu moczu, które może się pojawiać podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale także w mniej oczywistych sytuacjach, takich jak kaszel czy kichanie.

Bezpośrednią przyczyną problemu jest osłabienie mięśni dna miednicy lub mięśni zwieraczy. Przyczyną pośrednią, prowadzącą do takiego stanu fizjologicznego, mogą być np.

  • nadwaga lub otyłość,
  • choroby przewlekłe i przyjmowanie niektórych leków,
  • powikłania pooperacyjne i poporodowe.

Czynnikami ryzyka są m.in. siedzący tryb życia (np. praca biurowa), palenie papierosów czy częste zaparcia.

Popuszczanie moczu może być również związane z zaburzeniami neurologicznymi, w wyniku których może dochodzić do zakłóceń sygnałów nerwowych między mózgiem a pęcherzem. Inną możliwą przyczyną problemu są zaburzenia hormonalne, np. w okresie menopauzy.

Nietrzymanie moczu może także wynikać z innych problemów zdrowotnych, takich jak zakażenie lub niedrożność dróg moczowych. Istnieje również pojęcie nadreaktywności pęcherza, którego używa się na określenie nadmiernej wrażliwości narządu. Nadreaktywność prowadzi do częstego, nagłego parcia na oddanie moczu, nawet gdy pęcherz nie jest pełny. Efekt ten może mieć swoje źródło w czynnikach czysto fizycznych, ale często wiąże się również ze stresem emocjonalnym.

Z uwagi na fakt, że nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn, sposoby jego leczenia również są zróżnicowane. Warto dotrzeć do źródła problemu (poprzez profesjonalną diagnozę), a następnie wdrożyć leczenie mające na celu jego usunięcie.

Najlepszy zabieg na nietrzymanie moczu

Jeżeli nietrzymanie moczu wynika z osłabienia mięśni, wzmocnienie ich w odpowiedni sposób jest jedynym sposobem na trwałe zażegnanie problemu. Istnieją różne techniki osiągnięcia tego celu, od treningów o określonym kierunku i stopniu intensywności (najlepiej wykonywanych pod okiem specjalisty) po specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Warto połączyć obie te metody, aby uzyskać zadowalający efekt w najkrótszym możliwym czasie.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy nietrzymanie moczu jest leczone przy użyciu najnowocześniejszych metod i sprzętów medycznych. Zabiegi mają na celu wzmacnianie mięśni dna miednicy w sposób szybszy i bardziej skuteczny niż tradycyjne ćwiczenia. Najbardziej popularne i skuteczne są tu dwie techniki: laseroterapia i terapia ultradźwiękami.

Laseroterapia na nietrzymanie moczu to zabieg polegający na wzmacnianiu ścian pochwy przy pomocy wiązek świetlnych o odpowiednio dobranej długości. Tkanki zostają obkurczone, a nachylenie cewki moczowej zmniejszonem dzięki czemu pacjentka uzyskuje większą kontrolę nad oddawaniem moczu. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że w jej wyniku organizm zostaje pobudzony do wzmożonej produkcji kolagenu, co stopniowo zwiększa ich wytrzymałość i elastyczność.

Zabiegi HIFU, czyli High Intensity Focused Ultrasound, polegają na osiąganiu podobnych rezultatów, jak laseroterapia, ale z użyciem ultradźwięków. Są to dźwięki o wysokiej, niewykrywalnej dla ludzkiego ucha częstotliwości, które mają zdolność oddziaływania na tkanki i zmieniania ich struktury. W przypadku leczenia popuszczania moczu zabiegi HIFU opierają się na obkurczaniu mięśni pochwy.

Zarówno laseroterapia, jak i terapia ultradźwiękami, to zabiegi nieinwazyjne i wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji jest krótki, a ewentualne efekty uboczne (tkliwość, obrzęk, dyskomfort) ustępują samoistnie po kilku dniach. Dla osiągnięcia pożądanego efektu zwykle wystarczy jedna sesja zabiegowa. W razie potrzeby każdą z procedur można jednak powtórzyć.

Zapraszamy na zabiegi również do Bieńkowscy Clinic w Częstochowie.

Podobne artykuły

adobestock_209939752
Artykuł sponsorowany

Jak wspomóc regenerację gardła po ciężkim dniu?

4 lipca 2024
dieta śródziemnomorska
17 czerwca 2024
wadawzroku
6 czerwca 2024
adobestock_606769173
3 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także