Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ile Polacy muszą czekać na wizytę do specjalisty?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 kwietnia 2017 13:42

Ile Polacy muszą czekać na wizytę do specjalisty? - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Najnowszy barometr Fundacji WHC pokazuje, że Polacy średnio muszą czekać na wizytę u specjalisty 3 miesiące. Ale bywa, że i rok!

Nadal nie ma dziedziny medycyny w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki - informuje Fundacja WHC. W najnowszym raporcie WHC przedstawia również dostępność do świadczeń zdrowotnych dla dzieci.

Najdłuższe pacjenci muszą czekać do: ortodonty –  9,5 mies., reumatologa dziecięcego – 5,3 mies., kardiologa dziecięcego – 4 mies., okulisty dziecięcego – 3,8 mies. i urologa dziecięcego – 3,8 mies.

W raporcie przedstawiono, ile na leczenie musiało czekać 4-letnie dziecko z chorobą zezową. Proces terapeutyczny dziecka ze wskazaniem do operacyjnego usunięcia zeza oraz skierowaniem na ćwiczenia rehabilitacji wzrokowej trwa średnio 8,5 mies. (przypadek stabilny). Innym rażącym przypadkiem jest 9,5 mies. czas oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz ponad 9,7 mies. kolejka na leczenie aparatem ortodontycznym.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, specjalisty pediatry z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, szczególnie niekorzystnym zjawiskiem jest ograniczona dostępność do neonatologii i specjalistycznych świadczeń w zakresie neurologii, okulistyki oraz kardiologii. Kilkumiesięczne oczekiwanie na konsultację specjalisty w tych dziedzinach, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie niemowlęcia, w tym, w największym stopniu, urodzonego przedwcześnie.

Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r. Polscy pacjenci napotykają na wielomiesięczne kolejki zarówno podczas wizyty do specjalisty, wykonania podstawowego badania diagnostycznego, czy zabiegu.

Dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania jest najdłuższy to: ortopedia (11,2 mies.), geriatria (7,1 mies.), angiologia (7 mies.), reumatologia (7 mies.) i stomatologia (7 mies.). Zgodnie z danymi WHC poważnym problemem ochrony zdrowia w Polsce jest dostęp do lekarzy specjalistów. Specjaliści na wizytę, u których odnotowano największe kolejki to: ortodonta (9,5 mies.), endokrynolog (9,4 mies.), angiolog (9 mies.), lekarz chorób zakaźnych (6,9 mies.) i hepatolog (5,7 mies.). Najdłuższe kolejki pozostają jednak w dalszym ciągu zarezerwowane dla protezoplastyki stawu kolanowego (42,9 mies.) i operacji usunięcia zaćmy (22,4 mies.).

Źródło: Fundacji WHC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.