Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jaka jest szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2017 12:10

Jaka jest szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Dla 75 % pacjentów chorujących na nowotwory krwi szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

W Polsce ponad 1,2 miliona osób to potencjalni dawcy szpiku zarejestrowani w Centralnym Rejestrze POLTRANSPLANT.  Aż  ponad milion z nich z nich zarejestrowało się w Ośrodku Dawców Szpiku Fundacji DKMS. Są w stałej gotowości, by oddać krwiotwórcze komórki macierzyste, gdy tylko okaże się, że żyjący gdzieś na świecie ich bliźniak genetyczny walczy o życie i potrzebuje przeszczepienia. 

Nowotwór krwi nie wybiera – atakuje dzieci, ludzi młodych, osoby starsze. Czasami w walce z chorobą z pomocą przychodzi ktoś zupełnie mu obcy, ale najbliższy na świecie. Bliźniak genetyczny. Zarejestrowany potencjalny dawca szpiku. Dla 75 % pacjentów chorujących na nowotwory krwi szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, gdyż tylko 25 % znajduje odpowiedniego dawcę w obrębie rodziny. Dlatego, każdy  potencjalny dawca komórek macierzystych rejestrujący się w bazie w Polsce czy tez na świecie to wielka szansa dla chorych na nowotwory krwi. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe prawdopodobieństwo, że każdy potrzebujący przeszczepienia pacjent, otrzyma pomoc.

Szansa na zlezienie swojego bliźniaka genetycznego, czyli  kogoś, kto ma identyczny układ antygenów HLA, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20.000. Za sprawą międzynarodowych rejestrów transplantacja szpiku jest obecnie najbardziej międzynarodową procedurą medyczną.

Już 4000 dawca z Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS oddał krwiotwórcze komórki macierzyste dając tym samym szansę na życie choremu na nowotwór krwi pacjentowi.  Pobranie komórek miało miejsce w Pracowni Separacji Krwinek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.  Czterotysięcznym realnym dawcą jest  29 letni Michał Grzebyk mieszkający w Krakowie, a potrzebującą osobą  okazała się 63 letnia pacjentka z Australii.

Wśród potencjalnych dawców Fundacji DKMS  od grudnia 2010 r. był również Michał Grzebyk, który zarejestrował się  jako potencjalny dawca w bazie Fundacji  podczas akcji organizowanej przez studentów na jego uczelni ponad 7 lat temu.  Od tego czasu nosił w portfelu kartę dawcy zastanawiając się czy kiedykolwiek się przyda. Na telefon z Fundacji DKMS, że znalazł się jego bliźniak genetyczny, który potrzebuje przeszczepienia, czekał do 6 grudnia 2016 r.

„Czuję się wyróżniony, będąc w gronie 4000 realnych dawców, gdyż tylko 1 % zarejestrowanych osób, znajduje swojego bliźniaka genetycznego, któremu może pomóc. To wielkie wyróżnienie dla nas obojga- mojej genetycznej siostry i mnie”- mówi Michał Grzebyk.

Na świecie, co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową krwi. W Polsce liczba chorych na choroby onkohemetologiczne wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństwa.  Najwięcej przypadków (60 proc.) dotyczy osób między 50 a 79 rokiem życia. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode. Co roku w Polsce diagnozuje się około 1500 nowych przypadków zachorowań na zespoły mielodysplastyczne (MDS) i ok. 1300 – na ostre białaczki szpikowe (AML).

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także