Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ. Fundusz przypomina zasady

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 kwietnia 2024 14:00

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ. Fundusz przypomina zasady - Obrazek nagłówka
fot. iStock
W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. dzieci, a za udzielone świadczenia Fundusz zapłacił 35,4 mln zł – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni.

– Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania. O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia – przypomina Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno – urazowe, otyłość i choroby reumatologiczne.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą zostać zakwalifikowane na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne. Czas trwania takiego leczenia to 21 dni i obejmuje co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie. Dzieci w wieku od 3 do 18 lat mogą natomiast zostać zakwalifikowane na uzdrowiskowe leczenie szpitalne. Czas trwania leczenia to 27 dni, w czasie których wykonywanych jest co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, również średnio 3 zabiegi dziennie.

Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Leczenie może odbywać się więc przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacyjnym.

– W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia – wskazuje Agnieszka Białas-Sitarska.

W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z: balneoterapii (leczenia z użyciem surowca naturalnego), kuracji pitnych i inhalacji, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, a także gimnastyki indywidualnej i zbiorowej oraz edukacji dla zdrowia, czyli nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta: Jak wyjechać z dzieckiem do uzdrowiska na NFZ informuje, czym jest leczenie uzdrowiskowe dla dzieci i młodzieży, jakie świadczenia przysługują bezpłatnie, kto wystawia skierowanie, kiedy dziecko powinno być pod opieką rodzica?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także