Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Światowy Dzień Walki z Nowotworami krwi - wyzwania w leczeniu pacjentów z PBL

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 20 maja 2022 11:36

Światowy Dzień Walki z Nowotworami krwi - wyzwania w leczeniu pacjentów z PBL - Obrazek nagłówka
O wyzwaniach w leczeniu pacjentów z PBL rozmawiamy z prof. Krzysztofem Giannopoulosem, prezesem Stowarzyszenia Hematologia Nowej Generacji, kierownikiem Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM w Lublinie i Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.


Mediana wieku pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową przekracza 70 lat, co "otwiera" wyzwania związane z terapią.

W szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej są pacjenci w starszym wieku, mający wiele chorób współistniejących i niekorzystne rokowania. Na szczęście ich sytuacja terapeutyczna jest w Polsce dobra, jest to grupa pacjentów zabezpieczonych lekami refundowanymi.

Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi chorzy na PBL nie są w ogóle kandydatami do immunochemioterapii.

I linia determinuje los pacjenta. Tymczasem, mimo kolejnych dobrych decyzji refundacyjnych, nadal potrzeby w I linii nie zostały zabezpieczone. Również leczenie nawrotu nie jest do końca w Polsce zgodne z zaleceniami międzynarodowymi.

Terapie ograniczone w czasie, wolne od chemii to również korzyści dla systemu. Jeśli pacjent jest w remisji, może podejmować wszystkie funkcje społeczne i zawodowe.

Nowoczesne technologie lekowe są odpowiedzią na braki kadrowe. Mimo tego, że hematologia została uznana ze specjalizację deficytową nadal nie widać dopływu większej liczy specjalistów.

Pandemia pokazała jak wrażliwą grupą są pacjent z PBL. To chorzy z niedoborami odporności. U części z nich nie da się tego zabezpieczyć szczepienia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.