Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kleszczy nie warto ignorować

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 lipca 2019 17:11

Kleszczy nie warto ignorować  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Okres wakacyjny to ulubiona pora aktywności kleszczy. Chcąc uniknąć ukąszenia przez te pajęczaki, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. Skutki ukąszenia niosą ogromne ryzyko choroby.

Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia, dlatego należy go jak najszybciej usunąć. Już po 36 godzinach od momentu wkłucia rośnie ryzyko zakażenia bakterią, którą przenoszą kleszcze.

Usuwanie kleszcza na własną rękę

W aptekach można dostać specjalne narzędzia służące do bezpiecznego oraz samodzielnego usuwania kleszczy. Gwarantują one m.in. odpowiednie zabezpieczenie podczas usuwania kleszcza, aby uchwycić go jak najbliżej skóry. Po samodzielnej procedurze, należy przestrzegać czynności higienicznych, dezynfekując skórę (najlepiej sprawdzonymi, aptecznymi produktami). W skrajnych przypadkach, kiedy nie uda się wyciągnąć od razu całego kleszcza istotne jest postępowanie zgodnie z wytycznymi zawartymi na dołączonej do narzędzi ulotce. Takie pozostałe pod skórą fragmenty kleszcza nie zwiększają ryzyka zakażenia, wystarczy odpowiednio dbać i dezynfekować ranę.

Taki zabieg wykonywany samodzielnie w domu jest nieinwazyjny. Po pozbyciu się kleszczy warto obserwować miejsce wkłucia, ponieważ objawy mogą się pokazać nawet kilka tygodni po zakażeniu.

- Nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi - mówi dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Pamiętaj, aby:

  • nie wyciągać kleszczy bez odpowiedniego ochronienia palców,
  • nie rozgniatać ich,
  • nie usuwać igłą,
  • nie smarować tłustymi substancjami,
  • nie wyciskać, nie wykręcać oraz nie przypalać.

Kiedy do lekarza?

Konsultacja lekarska jest wskazana w momencie wystąpienia zaczerwienienia, obrzęku wokół wkłucia bądź nagłych objawów w postaci wysokiej gorączki, nudności czy wymiotów. Lekarz może podjąć decyzję o koniecznej interwencji chirurgicznej, na którą pacjent otrzyma niezbędne skierowanie.

Zapobiegaj!

Kleszcze wywołują groźne wirusowe zapalenie mózgu. Można się przed tym obronić stosując szczepionkę, która jest możliwa w każdym wieku. Więcej na ten temat na stronie: szczepienia.pzh.gov.pl

Najprostszymi sposobami, aby uchronić się przez ukąszeniami kleszczy jest: właściwa odzież w miejscach, gdzie potencjalnie występują kleszcze, a w szczególności w okresie ich wzmożonej aktywności latem oraz jesienią. Pomocne okazują się również preparaty odstraszające pajęczaki.

Wybierając się na spacer należy zwrócić uwagę na miejsca, w których skóra jest delikatna, czyli w okolicach pachwin, pach, fałdów skórnych oraz okolic intymnych. Warto również przejrzeć odzież, czy nie znajduje się w niej kleszcz, który nie zdążył się jeszcze wkłuć w skórę.

Źródło: NFZ

Tematy

NFZ / kleszcze

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także