Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi w Parlamencie Europejskim

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 28 stycznia 2015 12:05

Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi w Parlamencie Europejskim - Obrazek nagłówka
W Parlamencie Europejskim w Brukseli otworzono wystawę „Nie jestem tylko rakiem”.
[caption id="attachment_55693" align="alignnone" width="620"]Zdj. materiały prasowe Zdj. materiały prasowe[/caption]

W Parlamencie Europejskim w Brukseli otworzono wystawę „Nie jestem tylko rakiem”.

Ta wystawa ma zwrócić uwagę na potrzeby i problemy kobiet zmagających się z nowotworem piesi w różnych krajach, w tym w Polsce.
W inauguracji wystawy udział wzięli europarlamentarzyści, dziennikarze, pacjenci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Polskę reprezentowali: Lidia Geringer de Oedenberg europosłanka, oraz Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.  Emma McClarkin, europosłanka otwierająca wystawę zaznaczyła, że „Europejczycy mogą być dumni ze swoich osiągnięć związanych z wczesnym wykrywaniem raka piersi. Ale to nie wystarczy. Nie wolno nam zapominać o osobach w zaawansowanym stadium choroby. Potrzeby tych pacjentek, to co możemy i powinniśmy zrobić aby poprawić jakość ich życia powinno kierunkować nasze myślenie i być podstawą wypracowywanych rozwiązań. Każde życie jest bezcenne, jego wartość jest bezwzględna niezależnie od etapu, na jakim jesteśmy. Ta Wystawa to memento dla nas wszystkich. Wierzę, że prezentując tę niezwykłą instalację w Parlamencie Europejskim sprawimy, że ta grupa będzie bardziej widoczna i skuteczna w walce o swoje prawa”.
Autorami instalacji są brytyjscy artyści John Wynne i Tim Wainwright. Wystawa jest częścią kampanii „tu i teraz” i była dotąd pokazano w dziewięciu krajach, w tym w Polsce. Niestety, wśród opowiadających nie ma żadnej kobiety z naszego kraju. Dlaczego? „W Polsce sytuacja kobiet z zaawansowanym rakiem piersi jest znacznie trudniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej. U nas pacjentki nie mają dostępu do innowacyjnego leczenia, które wydłuża życie i pozwala normalnie funkcjonować. Polki koncentrują się na przetrwaniu kolejnego dnia z chorobą. Ciężko im przełamać się do mówienia o swojej trudnej sytuacji. Mamy nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do wyrównania szans polskich pacjentek”, powiedział prezes Fundacji Alivia, Bartosz Poliński.

Początkowo w projekcie brały udział trzy bohaterki. Teraz wystawa jest pokazywana w całej Europie i dotarła nawet do Dubaju. Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi pochodzą z różnych środowisk kulturowych, językowych i ekonomicznych. Poznając ich historie, poznajemy ich przekształcającą się w czasie reakcję na chorobę, ale także ich dostosowywanie się do zmian w życiu rodzinnym i społecznym.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Kiedy zostanie wprowadzony Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025?

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także