Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Pacjent > Krucha-silna miłość. Walka rodziców o sprawność ich dzieci

Krucha-silna miłość. Walka rodziców o sprawność ich dzieci

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 18 grudnia 2020

Krucha-silna miłość. Walka rodziców o sprawność ich dzieci - Obrazek nagłówka
Rozwój współczesnej medycyny potrafi pozytywnie zaskoczyć. Trudno inaczej myśleć o efektach terapii sprawdzonymi komórkami macierzystymi u Antosia i Mateusza, którzy są bohaterami reportażu Medexpressu. Te historie pokazują, że postęp nauki jest sprzymierzeńcem człowieka i ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na... wiele wzruszeń.

Terapie mezenchymalnymi komórkami macierzystymi stosowane są wtedy, gdy inne formy leczenia zawiodły. "Nie są to terapie na wszystkie choroby neurologiczne, tylko na wybrane jednostki chorobowe, w których potwierdzoną skuteczność mamy w literaturze [...]"- wyjaśnia dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Poprawa, jaką obserwują rodzice dzieci, pacjentów pani profesor, dotyczy przede wszystkim motoryki dużej, czyli ruchu, ale też funkcji poznawczych. "Poprawia się koncentracja uwagi, poprawia się zdolność i czas skupienia się dziecka na wykonywaniu konkretnego zadania, a co za tym idzie poprawia się praca podczas rehabilitacji." - dodaje dr hab. n. med. Chrościńska-Krawczyk. "Proponując pacjentom terapie mezenchymalnymi komórkami macierzystymi u nas, w Polsce, pacjentom z chorobami neurologicznymi, dzieciom i ich rodzicom, wiem, że [...] ten preparat, który będzie im podany jest preparatem odpowiednio przygotowanym i przede wszystkim bezpiecznym, który pomoże czy przyniesie oczekiwane efekty [...]"- tłumaczy profesor. Jak przyznaje w reportażu, zdradzając swoją zawodową motywację, pokazanie sceptykom skuteczności działania tej terapii jest dla niej ogromnym wyzwaniem, do którego podchodzi pełna pasji.

Wątpliwości co do działania terapii nie mają rodzice Antosia i ojciec Mateusza. "Padały ostre słowa: oddaj do hospicjum, bo nie ma na to szans, że będzie ciężko. [...] Ci, którzy go skreślili, nie dali mu szansy, ale szansa się pojawiła." - mówi o komórkach macierzystych Zuzanna Plewińska. Dzięki efektywności leczenia, Antoś ma szansę wkrótce stanąć na własne nogi. Z kolei ojciec Mateusza planuje na przyszły rok zakup specjalnego sprzętu do chodzenia dla swojego syna, który codziennie na rowerze stacjonarnym "wykręca" 4 kilometry.

Obecnie terapie komórkowe w Polsce nie są refundowane i ich sfinansowanie wymaga od rodziców korzystania ze zbiórek charytatywnych czy ze wsparcia fundacji. Roczny koszt terapii komórkami macierzystymi to około 80 tysięcy złotych. Dr hab.n.med. Chrościńska-Krawczyk podkreśla, że podania komórek macierzystych mogą być realizowane w Polsce, dzięki temu rodzice nie muszą wyjeżdżać z kraju.

Każda z tych rodzin ma swoje marzenia i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wymaga to od nich siły i wiary, a te wzmacnia w nich zarówno miłość, jak i skuteczność medycyny.

Zobacz także