Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Leczenie kanałowe. Te choroby mogą je pokrzyżować

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 stycznia 2023 13:04

Leczenie kanałowe. Te choroby mogą je pokrzyżować - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Sukces leczenia kanałowego zależy nie tylko od stanu zęba i prawidłowo przeprowadzonego leczenia, ale także ogólnego stanu naszego organizmu - przypomina lek. stom. lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Przeglądu badań temat wpływu stanu organizmu na leczenie kanałowe dokonali naukowcy, których artykuł ukazał się w tym roku na łamach prestiżowego czasopisma International Entondic Journal.

Konieczność przeprowadzenia leczenia endodycznego jest związanego ze stanem zapalnym miazgi zęba, czyli żywego wnętrza zęba. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną problemów jest próchnica. To ona niszczy twarde tkanki zęba i powoduje stan zapalny lub obumarcie miazgi.

- Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie infekcji, jaka rozwija się w zębie. Ważna jest także trwała odbudowa i wypełnienie zęba odpowiednim materiałem, który uszczelni i uniemożliwi bakteriom ponownego dostania się do środka zęba. Po takim leczeniu ząb pozostaje martwy, nie ma naczyń i nerwów, ale dalej może spełniać swoją funkcję. Badania pokazują, że taki ząb może przeżyć nawet 20 lat - mówi lek. stom. lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Jednak ostateczny sukces leczenia kanałowego uzależniony jest od wielu czynników. Piszą o nich autorzy artykułu, który ukazał się w tym roku na łamach International Endodontic Journal (jednego z dwóch najbardziej prestiżowych magazynów na świecie, poświęconych endodoncji). Badacze przeprowadzili przegląd kilkudziesięciu dotychczasowych wyników badań, pokazujących możliwy wpływ różnych schorzeń ogólnoustrojowych na wyniki leczenia w endodoncji.

- Na przebieg regeneracji tkanek okołowierzchołkowych po leczeniu kanałowym mogą mieć takie czynniki jak wiek pacjenta, sposób jego odżywiania, poziom codziennego stresu, czy hormony. Udowodniono także oddziaływanie chorób ogólnoustrojowych, cukrzycy, osteoporozy (dotyczy to także pacjentek, które zakończyły już leczenie nawet rok wcześniej, gdyż leki stosowane w leczeniu są bardzo obciążające organizm), choroby układu krążenia oraz zapalne jelit. Uwagę powinni zwrócić także osoby palące papierosy. Zupełnie inną gamę wyzwań, na którą pacjent nie ma wpływu, są czynniki genetyczne - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Badania pokazały, że niektóre z tych chorób ogólnoustrojowych mogą wpływać na prawidłowy przebieg procesów, który wpływają bezpośrednio na to w jaki sposób organizm radzi sobie z infekcją, która pojawiła się w zębie.

- Trudności i wyzwania z jakimi zmaga się nasz organizm mogą m.in. wpłynąć na przebieg (jego brak lub opóźnienie) gojenie się ran okołowierzchołkowych, których pojawienie się świadczy o stanie zapalnym miazgi, a także są odpowiedzialne za ból zęba. Wymienione dolegliwości mogę także zmieniać mikrokrążenie, a przez to zmniejszając dopływ substancji odżywczych i tlenu do tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas może nie dojść do pełnego zagojenia się rany w okolicy okołowierzchołkowej (miazgi i kości), a to bezpośrednio przekłada się na sukces leczenia kanałowego - zauważa lek. stom. Bartłomiej Karaś. -

Czynnik, które mogą mieć wpływ na wynik leczenia kanałowego, jest więcej, dlatego tak ważne jest, kiedy zmagamy się z dodatkowymi dolegliwościami mieć pewność, że zaproponowane leczenie i wykorzystane materiały są najlepsze z najlepszych.

- Autorzy wspomnianego badania podkreślają, że zmniejszenie obciążenia bakteryjnego kanałów korzeniowych związana z zastosowaniem dobrych materiałów wypełniających oraz odpowiedź immunologiczna pacjenta są w stanie zadziałać na resztkowe mikroorganizmy w kanałach korzeniowych i sprzyjają naprawie zmian okołowierzchołkowych. Z drugiej strony co było również jasne, że stan ogólnoustrojowy jednostki może zakłócać ten proces - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Artykuł opublikowany w International Endodontic Journal pokazuje, jak ważna jest dla każdego stomatologa wiedza o stanie zdrowia każdego pacjenta. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy wypełniać ankietę medyczną przed wizytą.

- Ankieta jest bardzo szczegółowa, a informacje w niej podane mogą być ważną wskazówką dla lekarza stomatologa, który może także pomóc wskazać drogę w rozwiązaniu innych, nie związanych z jamą ustną, problemów. Pamiętajmy także o informowaniu lekarza jeżeli zostaną u nas zdiagnozowane jakieś nowe schorzenia. Każdy aspekt może mieć wpływ na powodzenie leczenia - podsumowuje lek. stom. Bartłomiej Karaś.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także