Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Stomatologia: Koniec debatowania czas na działania

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 stycznia 2024 09:01

Stomatologia: Koniec debatowania czas na działania - Obrazek nagłówka
Plan na walkę z próchnicą dzieci i potrzeba wsparcia kadry dydaktycznej na kierunkach lekarsko-dentystycznych stanowiły najistotniejsze kwestie omawiane podczas ostatniego posiedzenia Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia, której przewodniczy obecnie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha. W spotkaniu wzięła udział minister prof. Urszula Demkow, która w nowym rządzie zajmie się sprawami stomatologii.

Od wielu lat problem próchnicy u dzieci stanowi potencjał dla tworzenia ambitnych strategii na walkę z tą dolegliwością. To oczywiście dobrze, że ta kwestia jest dostrzeżona i omawiana. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma zęby objęte próchnicą. Pora na realne działania, które odwrócą te zatrważające statystyki. Jako samorząd lekarski jesteśmy gotowi do współpracy. Cieszy fakt dostrzeżenia zgłaszanego przez nas problemu zaniedbań w kwestii warunków pracy na wydziałach lekarsko-dentystycznych. Jak zapowiadałem w październiku, nasze pół roku przewodnictwa w radzie poświęcimy przywróceniu należnego prestiżu uczelniom kształcącym przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ostatnie spotkanie Rady i rozmowy z przedstawicielami resortu zdrowia dają nadzieję na stworzenie godnych i profesjonalnych warunków pracy kadry naukowo-dydaktycznej. Zawód lekarza dentysty wymaga najwyższych standardów nauczania, ponieważ dzięki odpowiedniemu kształceniu, możemy liczyć na bezpieczne leczenie pacjentów w przyszłości – zaznacza wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.

Członkowie rady jednogłośnie opowiedzieli się za działaniami, które doprowadziłyby do wzmocnienia potencjału kadry dydaktycznej, kształcącej przyszłych lekarzy dentystów.

W posiedzeniu rady uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa zdrowia: prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Małgorzata Zadorożna z Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia; Karolina Sowa z Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia oraz Michał Dzięgielewski, przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, a także konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologii: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Beata Kawala, prof. Teresa Sierpińska, prof. Renata Górska, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Mansur Rahnama-Hezavah.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także